Fáradtnak érzed magad étkezések után? Tippek, hogy elkerüld a kajakómát!

Délelőtt úgy érzed csordultig vagy energiával, aztán jön az ebéd és úgy érzed, mint ha az energiaszinted egyszersmind lenullázódott volna?

Hidd el, tudom mit érzel, ezek ugyanis a klasszikus kajakóma tünetei. Ez egyrészről teljesen normálisnak is mondható, hiszen bőséges étkezést követően beindulnak a szervezetben az emésztési folyamatok, melynek során  a bélrendszerbe jóval több vér áramlik.

Ezzel szemben az agyban minimálisan csökken az oxigén ellátás, s tulajdonképpen az oxigén hiánya az, ami a hirtelen álmosságért felelős.

Persze egyáltalán nem mindegy, hogy mit is eszel, hiszen, ha olyan tápanyagot viszel be a szervezetedbe, ami cukorban és szénhidrátban gazdag, akkor törvényszerűen a szervezet több inzulint is fog termelni, így pedig végső soron felborul a vércukorszint, ami egyértelműen felelős az energiaszint és a koncentráció csökkenéséért.

Sőt, ha cukros ételeket eszel, akkor csak még inkább sóvárogni fogsz a cukros ételek után, így egy szüntelen körforgásban találod majd magad, nulla energiával és állandóan fáradtan.

Nyilván ez ellen tehetsz, éppen ezért mai írásomban összeszedtem neked, hogy milyen tippek és trükkök bevetésével kerülheted el az állandó kajakómát.
 

Induljon a nap tápláló reggelivel!

A jól megválogatott, finom, egészséges és tápláló reggeli gyakorlatilag az egész napodat és az energiaszinted befolyásolja. A bőséges reggelitől sokan tartanak, ódzkodnak, pedig a segítségével hosszútávon elkerülheted a durva éhségrohamokat és persze a krónikus vissza-visszatérő fáradtságot is.

Ráadásként, ha reggel gondoskodsz róla, hogy megfelelő energiával lásd el a szervezeted, akkor egészen biztos, hogy délben jóval kisebb adagtól is jól fogsz majd lakni. Ezzel az apró változtatással pedig garantáltan elkerülheted a kajakómát.
 

Hidratálj!

Egyáltalán nem meglepő, ha az éhséget összekevernéd a szomjúsággal. Annak érdekében, hogy ezt elkerüld fontos, hogy gondoskodj a megfelelő napi folyadék bevitelről, ami egy egészséges felnőtt ember esetén napi minimum 2-2,5 liter víz.

Így elkerülheted a dehidratáltságot, ráadásul biztosan nem kevered majd össze az éhséget a szomjúsággal.
 

Semmi esetre se hagyd ki az ebédet!

Sokan annak érdekében, hogy elkerüljék az ebéd utáni kajakómát egy az egyben ki is iktatják azt, ám ez a legnagyobb baki, amit elkövethetsz. Fontos, hogy ebédelj, hiszen szükséged lesz az ételből származó energiára, csak éppen nem mindegy, hogy mit is mennyit is eszel.

A mennyiség mellett törekedj arra, hogy minőségi ételek kerüljenek a tányérodra, az üres kalóriák helyett pedig inkább tedd le a voksod a tápanyagdús fogások mellett. Egy csirkés saláta vagy éppen egy natúr szelet rizzsel kitűnő választás lehet ebéd gyanánt.
 

Mozogj!

Tudom, ez rendre visszatér, de hidd el, hogy ez is nagyon fontos. Fordíts arra figyelmet, hogy munka közben is átmozgasd a tested, máskülönben durva fájdalmaid is lehetnek, másrészről az ülőmunka egyértelműen diétagyilkos tud lenni.

Ebéd után nagyon sokat segíthet a szervezetednek, ha sétálsz egyet, így ugyanis megkönnyítheted az emésztésed.

Szakíts időt, hogy ebéd után a munkahelyeden is járj egyet az épület körül, vagy pár emeletet lépcsőz. Pár perc az egész. Hidd el, ezzel hosszútávon csak jót teszel magaddal és a kajakóma is elkerül majd messziről.
 

Neked erről mi a véleményed?


Üdvözlettel, Katona Zoltán
személyi edző és táplálkozási szakértő

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (68 szavazat, átlag: 4,76 az 5-ből)
Loading...
Subscribe
Visszajelzés
guest
15 Hozzászólások
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments