Ezt a 10 dolgot Te is elhitted a fogyózásról?

A fogyás és az egészséges életmód elérése érdekében számos információ és tanács elérhető a mai világban, de sajnos sok tévhit is kering a témával kapcsolatban. Az emberek gyakran a helytelen vagy elavult információk alapján próbálnak fogyni, ami nem csak eredménytelen lehet, de akár egészségkárosító is. Az alábbiakban bemutatunk néhány gyakori fogyókúrás tévhitet, amelyek körülveszik az egészséges étkezést és a fogyást. Fontos megérteni ezeket a tényeket, hogy megalapozott döntéseket hozhass az életmódváltás terén, és elkerüld a potenciálisan káros irányelveket. Az egészséges fogyás az egyszerűségben és a tudatosságban rejlik, és az alábbiakban bemutatott 10 tévhit segíthet a megfelelő irány kiválasztásában.

 

1.) A fogyás kulcsa a kiadós reggeli

Most úgy tűnhet mintha egy kicsit magam ellen beszélnék, hiszen biztosan te is észrevetted már, hogy szinte mindig a reggeli mellett kampányolok. Nos, ez így is van, ám ha Te ébredés után közvetlenül nem vagy éhes, akkor ne egyél.

Nem történik semmi, ha te mondjuk csak kilenc órakor reggelizel. A lényeg a rendszerességben rejlik. Vagyis, ha te mindennap kilenckor szeretnél enni, akkor tegyél is így. Persze nem azt mondom, hogy egy-egy kirívó esemény miatt ez nem tolódhat előrébb, de a fogyás kulcsa nem a kiadós reggeli, hanem a rendszeresen fogyasztott reggeli. Ezt sose felejtsd el!

 

2.) Falatozz napközben és fogyni fogsz

Ha egy mód van rá ezt sürgősen felejtsd el! Igen, tudom, hogy többször beszéltem már a napi ötszöri étkezés fontosságáról, de a ló túloldalára sem szabad átesni. Ha egész nap falatozol, könnyen ehetsz olyan nasit is, amit nem kéne.

Hiszen egy kocka csoki itt, egy kocka csoki ott és máris átlépted a napi limitedet. Ráadásul az egyáltalán nem igaz, hogy minél gyakrabban eszel, annál gyorsabb lesz az anyagcseréd, hiszen a szervezet nem így működik. Az anyagcsere folyamatokat az evés gyakorisága (itt a napi ötszöri étkezésen túli étkezésekre gondolok) ugyanis nem, ám az ételek halmazállapota annál inkább befolyásolhatja.

Vagyis minél hígabb élelmiszert választasz, annál hamarabb tudja majd azt feldolgozni a szervezeted. Persze ez nem azt jelenti, hogy akkor innentől kezdve csak folyékony ételeket egyél, hiszen a szervezetednek igenis szüksége van a lassan felszívódó és hosszan tápláló, energiát adó falatokra is.

Ide tartozik még az is, hogy az emésztésedet és az ezzel összefüggő anyagcserédet is segítheted,  ha az ételeket alaposan megrágod és az a gyomrodba már pépes állapotba kerül. Így a szádban az ételek ízét is jobban ki tudod élvezni.

 

3.) A szénhidrátok károsak

Nos, ez megint előkerül, de ez szinte törvényszerű, ugyanis, amikor diétás tévhitekről van szó, a szénhidrát valamilyen formában biztos, hogy tisztes helyezést ér el a listákon, ugyanis még mindig valamiféle főgonoszként tartják számon.

Korábban az Atkins manapság pedig a Paleo diéták azok, amik azon az elven alapulnak, hogy vonjuk meg magunktól a szénhidrátokat, azonban én nem győzöm hangsúlyozni, hogy ezek a módszerek, mennyire elavultak és persze károsak is.

A szénhidrátok teljes megvonásával sokkal többet ártasz a testednek, hiszen egy létfontosságú tápanyagról van szó, ha pedig nem eszel belőle eleget, akkor az általános gyengeség, ami eleinte jellemezni fog, később azonban súlyosabb problémák kialakulásához is vezethet. Ha szexi és formás testet szeretnél, akkor semmiképpen se vond meg magadtól a szénhidrátokat, a lényeg, hogy megfelelően válogasd meg őket.

 

4.) Ha éhgyomorra edzel több zsírt fogsz égetni

Ezt egyszerűen fogalmam sincs, hogy ki találta ki, de ennél nagyobb butaságot még nem is hallottam. Sőt mi több, számos kutatás alátámasztotta már, hogy üres hassal sokkalta veszélyesebb edzeni, hiszen az intenzív mozgás során rengeteg energiára van szükséged, amit kizárólag táplálék formájában tudsz felvenni.

Vagyis, ha kihagyod az evéseket nem csak szenvedés lesz a teremben töltött óra, de még annak a veszélye is fennáll, hogy rosszul leszel. Ha hatékony eredményre vágysz, akkor edzés előtt 1-2 órával egyél egy kiadós, fehérjében gazdag fogást, ám ha erre mondjuk nincs lehetőséged, akkor edzés előtt egyél megy egy banánt, így ugyanis garantáltan rendben lesz a vércukorszinted.

 

5.) Minél kevesebbet eszem, annál gyorsabban fogok fogyni.

Az emberek gyakran azt gondolják, hogy minél kevesebb kalóriát fogyasztanak, annál gyorsabban fogják elérni a kívánt súlyveszteséget. Azonban a túlságosan szigorú kalóriabevitel és az éhezési diéták hosszú távon általában ellenkező hatást váltanak ki. Amikor a tested éhezési módban van, lassítja az anyagcserét, hogy megőrizze az energiát, és ez nehezebbé teszi a fogyást. Fontos az egyensúly megtartása az étkezés és az egészséges táplálkozás között.

 

6.) Az összes zsír rossz.

Sokan kerülik az összes zsírt, mivel úgy gondolják, hogy az hizlal. Azonban nem minden zsír rossz. Az egészséges zsírok, például az avokádóban, olívaolajban és lazacban találhatóak, fontosak az energiaellátáshoz és a sejtek működéséhez. Az esszenciális zsírsavak nélkülözhetetlenek az egészséges táplálkozáshoz.

 

7.) Csak egy adott élelmiségcsoportot kell fogyasztanom a fogyáshoz.

Néhány fogyókúra elterjedt hiedelme, hogy egy adott élelmiségcsoportot kell teljesen kihagyni az étrendből (például szénhidrátokat vagy zsírokat). Azonban az egyoldalú étrendek általában nem biztosítják a test számára a szükséges tápanyagokat, és hosszú távon károsak lehetnek. Fontos, hogy változatos étrendet kövess, amely tartalmaz zöldségeket, gyümölcsöket, fehérjéket, szénhidrátokat és egészséges zsírokat.

 

8.) A fogyasztókúrás kiegészítők és csodaszerek hatékonyak a fogyásban.

A piacon számos fogyással kapcsolatos kiegészítő és “csodaszer” található, amelyek állítólag segítenek a fogyásban. Azonban sok ilyen termék hatástalan vagy akár káros lehet. A fogyás kulcsa az egészséges étkezés és a rendszeres testmozgás. Mindig fontos szakemberrel konzultálni, mielőtt bármilyen ilyen kiegészítőt vagy gyógyszert használnál.

 

9.) Az éjszakai étkezés hízáshoz vezet.

Sokan úgy gondolják, hogy az éjszakai étkezés közvetlenül vezet a hízáshoz. Az igazság az, hogy az összesített napi kalória- és tápanyagbevitel a fontos, nem pedig az, hogy milyen időpontban eszel. Az éjjeli étkezés is lehet része az egészséges étrendnek, ha mértékletesen fogyasztod, és a kalóriaegyensúlyt fenntartod.

 

10.) A fogyás mindenkinek ugyanazt az étrendet igényli.

Minden ember egyedi és különböző. Ami egyik személynek működik, az nem biztos, hogy ugyanolyan hatékony lesz mások számára is. Az egyedi igények, célok és életmód fontos szerepet játszanak az étrend és az edzésterv kialakításában. Fontos az egyéni szükségletek és preferenciák figyelembevétele a fogyás tervezése során.

 

Neked melyik tetszik a legjobban?

Üdvözlettel, Katona Zoltán
Mentálhigiénés szemléletű Életmód és életvezetési tanácsadó

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (100 szavazat, átlag: 4,55 az 5-ből)
Loading...
Subscribe
Visszajelzés
guest
12 Hozzászólások
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments