Itt van minden egy helyen, amit a hasi hízásról tudni akartál!

A súlyproblémákkal küzdők nagy arányban arról számolnak be, hogy diétájuk során kardinális kérdés, hogy miként szabadulhatnának meg a hason felgyülemlett zsírpárnáktól.

Sokakban – így talán már benned is – felmerül a kérdés, hogy miért éppen a hason rakódnak le a plusz kilók?

Nos, tudnod kell, hogy ez egyáltalán nem véletlen, ugyanis vezető okai között életmódbeli és táplálkozáshoz köthető jellemzők fedezhetők fel. Mai leckédben ezeket a jellemzőket illetve a hasi hízás mögött megbújó betegségeket is igyekszem megmutatni neked.

Mik is a hasi hízás típusai

A hasi hízásnak alapvetően két típusát különböztethetjük meg: az egyik a bőr alatti zsírréteg, közismertebb nevén ez a klasszikus úszógumi, míg a másik a zsigeri más néven a hasüregi zsír, amely bár sok esetben nem jelent látványos többletsúlyt, mégis sokkalta veszélyesebb.

Ilyenkor ugyanis a zsírréteg a szervek között helyezkedik el, ezzel is gátolva a normál kiválasztási folyamatot, az anyagcsere megfelelő működését, azaz folyamatosan akadályozza a hasüregi szervek munkáját. Bár ahogy azt már említettem a hasüregi zsír jóval veszélyesebb, ám nem szabad elhanyagolni a bőr alatti zsírpárnákat sem, hiszen ezek idővel zsigeri zsírosodáshoz vezethet, azaz hosszútávon ez sem ártalmatlan.

Mik lehetnek a hasi hízás fizikai okai?

Nyilvánvalóan nem fogsz meglepődni azon, ha azt mondom, hogy a súlyproblémákhoz, ezen belül pedig a hasi hízáshoz is köze van az étkezésnek.

Ennek egyik kiváltó oka lehet a modern táplálkozás: erről már több ízben beszéltem, de érdemesnek találom rendre rögzíteni, hogy sajnos túl sok finomított szénhidrátot fogyasztanak az emberek manapság, a gyorsétteremi ételekről és a rengeteg cukorról pedig már nem is beszélve.

Nézd, én tudom, hogy ezek az ételek aktuálisan nagyon finomak, ám ha hosszútávon szeretnél célokat elérni, akkor bizony mérlegelned kell. El kell döntened, hogy a pillanatnyi öröm többet ér-e annál, hogy egészségesen élj le egy teljes életet.

Nyilván nem azt mondom, hogy egy szelet sütitől felgyülemlenek majd a zsírpárnák, de alapvetően tudnod kell, hogy a táplálkozás, fokozottan a helytelen táplálkozás nagyban hozzájárul a has tájékon kialakuló zsírpárnákhoz.

Mindennek mi az eredete?

A fokozott szénhidrát bevitel, a cukros ételek és üdítők fogyasztása intenzív inzulinválaszt váltanak ki, ezáltal pedig a vércukor illetve energiaszint folyamatosan ingadozik. Ennek hatására pedig gyakorlatilag egész nap éhséget fogsz érezni, amit újra és újra egészségtelen ételek bevitelével igyekszel majd csillapítani.

A hasi hízás és a betegségek

A táplálkozás mellett a hasi hízás hátterében, sok esetben PCOS, vagyis a policisztás ovárium szindróma áll. Ez egy női betegség, amelynek során a szervezet hormonháztartása felborul, a peteérés elmarad és ciszták alakulnak ki a petefészekben. Ha pedig ezt nem kezelik rendesen, abban az esetben jó eséllyel inzulinrezisztencia alakul, melynek következménye, akár a 2-es típusú cukorbetegség is lehet.

A PCOS-sel együttesen, de akár attól függetlenül is az inzulinrezisztenciára utalhat a hasi hízás. Ez ugyanis egy cukorbetegséget megelőző állapot, akár a cukorbaj előszobájának is nevezetném. Az inzulin érzékeny szövetek ilyen esetben sokkal kevesebb glükóz felvételére lesznek képesek, a megfelelő biológiai válaszhoz pedig a normálisnál jóval magasabb inzulinmennyiségre van szükség.

A hasi hízásnak lehetnek-e lelki okai?

Fontos tudnod, hogy a pluszkilók – pláne a has tájéki plusz kilók – sok eseten mentális okok miatt alakulnak ki. A hasi hízás egyik leggyakoribb oka a stressz. Ilyenkor ugyanis a szervezet feszültség hatására túl sok krotikotropin hormont termel, ami gyakorlatilag a mellékvesét kortizol termelésére ösztönzi.

Ezt pedig a szervezeted egyfajta vészhelyzetként definiálja, és készenléti helyzetbe teszi saját magát. Ennek következében pedig raktározni kezd, így egyre több táplálék bevitelére fogsz igényt érezni. Az így termelődött plusz energia azonban nem kerül levezetésre, hanem a szervezet elraktározza.

Katona Zoltán
Életmód Tanácsadó

Kérlek Gyere és csatlakozz a ZSH Közösségéhez és kövess minket. Légy naprakész az Egészséges Testi – Lelki – Mentális megoldásokkal az ideális tested, a karcsúbb életed jegyében.

ZSH Közösség Követése és Like a facebook-on itt!

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (94 szavazat, átlag: 4,71 az 5-ből)
Loading...

Számodra gondot okoz a hasi hízás?

Subscribe
Visszajelzés
guest
0 Hozzászólások
Inline Feedbacks
View all comments