Íme, 5 jel, hogy kajafüggő vagy!+megoldások

Te is úgy érzed, hogy mindent megtesztel a fogyás érdekében, ám azok a plusz kilók az istenért nem akarnak leolvadni?

Esetleg ennél sokkal durvább a helyzet, mert nem, hogy fogynál még hízol is? Rengeteg ilyen vagy ehhez hasonló levelet kapok így ünnepek közeledtével.

Ilyenkor mindig azt szoktam javasolni, hogy étkezési naplót kell vezetni: erre azért van szükség, mert a napi étkezésed naplózásával bizony hamar kibukhat, hogy mégis hol csúszik hiba abba a bizonyos gépezetbe.

Volt olyan ügyfelem, aki gyakorlatilag hosszú oldalakon keresztül hálálkodott nekem ezért az egyébként rém egyszerű tanácsért. Képzeld csak el, hogy onnantól kezdve, hogy végre felírta őszintén, sallangoktól mentesen, hogy mégis mit evett az adott napon, hamar rájött, hogy mi az, ami miatt az büdös életben nem fog elkezdeni lefelé menni a súlya.

Persze vannak olyanok, akik az étkezési napló vezetésénél is csalnak, de erre csak azt tudom mondani, hogy nem engem, hanem saját magadat csapod be. Ezen pedig ne haragudj, de nem tudok segíteni. Addig, amíg te nem ismered fel, hogy változtatni kéne és az önámítás, mint olyan állandó résztvevője az életednek, addig hiába adok én neked élhető tanácsokat, mert úgysem fogod megfogadni.

Ellenben, ha őszinte vagy saját magadhoz, akkor hamar rájöhetsz, hogy mely ételek rabja vagy. Mai cikkemben hoztam neked néhány jelet, ami a naplózás segítségével hamar ráébreszthet arra, hogy te bizony kajafüggő vagy. Felkészültél? Gyere, akkor vágjunk bele!
 

1.) Frusztráltnak érzed magad étkezések után

Biztos vagyok benne, hogy veled is előfordult már, hogy annyit ettél, hogy úgy éreztél mindjárt kipukkansz. Ez alapvetően természetes, néha napján elő is fordul, ám ha te a hét nagy részében azt tapasztalod, hogy degeszre etted magad, majd evés után jön a klasszik rosszullét, majd a bűntudat, akkor esélyes, hogy te kajafüggő vagy.

Vagyis, addig kell enned, amíg nem érzed magad úgy, hogy menten kipukkad a gyomrod. Ez borzasztó rossz, ugyanis innen akár egyenes út vezethet a cukorbetegségig, az inzulinrezisztenciáig, a testsúly növekedéséről pedig már nem is beszélve.
 

2.) A mértékletességet még hírből sem ismered

Amikor nekiállsz naplózni az evéseidet fontos, hogy leírd azt is miből mennyit is eszel. Ha azt veszed észre néhány nap után, hogy igazából nincs mérték az evéseid során, egyáltalán nem veszed figyelembe a szükséges tápanyagok egyensúlyát, akkor nagy eséllyel étkezési zavarod van.

Ha napi szinten lecsúszik egy-egy tábla csoki vagy egyéb nasi, mert úgy érzed enélkül képtelen vagy meglenni, az is gyanakvásra adhat okot. Ebből nagyon nehéz kikecmeregni, de azzal, hogy leírva látod mit teszel magaddal extra löketet adhatsz magadnak, ezzel végre talán eljutsz oda, hogy életmódot kellene váltani, mert máshogy nem fog menni.
 

3.) Társaságban máshogy eszel

Ha társaságba mész általában normál adagokat fogyasztasz, ám otthon a zárt ajtók mögött gyakorlatilag degeszre eszed magad? Nos, igen ez is az önámítás egyik trükkre, ugyanis ezzel azt a látszatot kelted, hogy te nem is eszel sokat, akkor meg mégis mitől hízol? Elhiteted magaddal is, a környezeteddel is, sőt talán még el is várod, hogy sajnáljanak.

Ez talán az egyik legnehezebb felismerés, hogy bevalld magadnak, igenis sokat eszel és rosszul. Tudom, hogy ebből nem könnyű kijönni, de nálunk támogató közegre találhatsz, amennyiben mersz bátor és kitartó lenni.
 

4.) Állandó csak a kajára gondolsz

Meglátogat egy barátnőd neked meg rögtön az a kérdésed, hogy mit fogtok enni? Elmentek egy bevásárlóközpontba és te azonnal az ételudvar felé veszed az irányt? Ha ezek is visszaköszönnek a naplódban, akkor legalább már jó úton jársz, mert őszinte vagy magadhoz.

Leküzdeni persze már annál nehezebb, de ha velünk tartasz, akkor a szuper és élhető tanácsok mellett, további támogatást is kaphatsz.
 

5.) Folyamatosan kaját veszel

Ha bemész mondjuk a boltba egy karton vízért, de három zacskó kajával jössz ki, akkor az azt jelenti, hogy képtelen vagy megállni, hogy ne vegyél kaját. Persze fontos az élelmiszervásárlás, de az is, hogy az tudatos legyen.

Mielőtt bevásárolni mennél, készíts listát, írd fel mi az, amire feltétlenül szükséged van, mi az, amiből a héten tudsz főzni, ami jó lehet reggelire, illetve vacsorára.

A vásárlás során pedig igyekezz kívül hagyni a kosaradon a felesleges termékeket, kerüld a nasi sort és csak azt vedd meg, ami a listádon szerepel. Ez az első néhány alkalommal baromi nehéz lesz, de aztán hidd el szokássá válik, ezáltal pedig hétről hétre, napról napra egyszerűbb dolgod lesz.
 

Neked mi a tapasztalatod?

Üdvözlettel, Katona Zoltán
személyi edző és táplálkozási szakértő

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (38 szavazat, átlag: 4,71 az 5-ből)
Loading...

Subscribe
Visszajelzés
guest
0 Hozzászólások
Inline Feedbacks
View all comments