Ha unod a banánt: 6 ütős tipp, hogy izgalmasabb legyen a fogyás! Ez történik veled, ha soha többé nem eszel szénhidrátot!

Már biztos te is többször elgondolkodtál azon, hogy vajon mi történne a testeddel, ha a végleg kiiktatnád az étrendből a szénhidrátokat.

Mai írásomban hoztam hat olyan tényt, amit garantáltan tapasztalni fogsz, ha úgy döntesz, hogy elhagyod a sokak által mumusként kezelt szénhidrátot. Először is tudnod kell – amiről már sokat beszéltem neked – hogy az alacsony szénhidráttartalmú diéta nem feltétlenül kifizetődő.

Az elhízás főbűnöse pedig nem kizárólag a kenyér és tészta félék, de tény, hogy szénhidrát és szénhidrát között is különbség van, erről épp nemrégiben beszéltem is neked. Éppen ezért a kenyér fogyasztásának csökkentése alapvetően jó ötlet lehet, hiszen magas glikémiás indexéből adódóan nem a jó szénhidrátok táborát erősíti. De akkor lássuk a tényeket!

Így maradj formában változó korban  

Egészséges reggeli a változókori hízás ellen. Hogyan tartsd egészséges keretek között a súlyodat úgy, hogy közben jól is érezd magad? További részletek ide kattintva! >

– hirdetés –

1.) Csak vízből fogsz fogyni először

Abban a pillanatban, ahogy elkezded csökkenteni a szénhidrát bevitelét, a legelső dolog, amit tapasztalni fogsz, hogy elkezdenek rólad leolvadni a kilók. Azonban nagyon fontos tudnod, hogy ez ilyenkor nem a zsírból megy le, csak a vizet veszíted el.

A szénhidrátok a szervezetben ugyanis glikogén formájában raktározódnak a vízzel együtt. Vagyis, amikor úgy döntesz, hogy megvonod magadtól a szénhidrátot és elkezded felhasználni a glikogén raktárakat, akkor igen jelentős mennyiségű víztől szabadulsz meg hirtelen.

2.) Úgy érzed magad mintha beteg lennél

A szénhidrátokról köztudott, hogy az agy fő energiaforrásai, így amikor valaki végleg kiiktatja, azokat az étrendjéből vagy legalábbis csökkenti a bevitelüket, akkor az agy gyakorlatilag átmenetileg „leáll” és csak döcögve hajlandó tovább működni, pláne miután a glikogén raktárak végleg kiürültek.

Ezután persze a szervezet elkezdi lebontani a zsírt. Amikor pedig a máj kvázi elkezdi lebontani a zsírokat, hogy energia váljon belőle, akkor ún. zsírsavak keletkeznek, amelyeket ketonoknak és ketontesteknek nevezünk.

A szervezet ekkor megpróbál ugyan a ketonokkal együtt működni, mindezt annak érdekében, hogy ne érezd magad még rosszabbul, azonban tudnod kell, hogy nem ezek a szervezet első számú üzemanyagai, így sajnos kezdetben nagyon is ramatyul fogod érezni magad. A tünetek talán az influenzáéra hasonlatosak.

3.) Minimalizálódik a sóvárgás

A finomított szénhidrátokról tudod, hiszen beszéltünk már róla több ízben, hogy fogyasztásukat követően hirtelen megemelik a vércukorszinted, annak köszönhetően, hogy magas a glikémiás indexük. Utána persze ez hirtelen vissza is esik és ez az, ami végső soron az éhséget és az ételek utáni sóvárgást eredményezi.

Ha elhagyod a szénhidrátokat, akkor ez megszűnik és jelentős mennyiségű kalóriát takarítasz meg vele. De te úgy érzed, hogy nem tudod teljesen kiiktatni a kenyeret? Nem is kell!

Hiszen, ahogyan azt már korábban is mondtam a szénhidrát teljes száműzése nem jó stratégia, de ha a fehér kenyér adagodat csökkented, vagy teljes kiőrlésűre váltasz már megtetted az első lépést az egészséged fenntartásának érdekében, hiszen a teljes kiőrlésű termékek glikémiás indexe jóval alacsonyabb, így jó eséllyel nem leszel majd olyan gyorsan éhes.

4.) Állandó gyengeség érzés

Na most, azt nagyon fontos tudnod, hogy a teljes kiőrlésű gabonák remek magnézium, vas és B vitamin források, ezáltal pedig kulcsfontosságú szereppel bírnak már, ami a megfelelő energiaszintet illeti.

A szervezet elsődleges üzemanyaga pedig továbbra is a szénhidrát, így, ha azt teljesen kiiktatod, akkor a sejtjeid lelassulnak, te pedig folyamatosan fáradtnak és gyengének fogod érezni magad. Éppen ezért mindenképpen mérlegeld, hogy valóban az összes még a jó szénhidrátokat is ki kell-e iktatnod az étrendedből.

5.) Emésztési problémák jelentkezése

Ha jó szénhidrátokat fogyasztasz a nap során, akkor azzal egyúttal a megfelelő rostbeviteledről is gondoskodsz. A rost stabilizálja a vércukorszintet, csökkenti az elhízás és a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát, emellett pedig gondoskodik a megfelelő kiválasztásról, emésztésről is.

Éppen ezért semmiképpen se vond meg magadtól a komplex szénhidrátokat, hiszen ezek jót tesznek neked.

6.) Nem megy az edzés

Az tök szuper, hogy(ha) rendszeresen mozogsz, de ennek hatására úgy döntöttél, hogy az étkezésed is megreformálod? Ez nagyszerű, de ha a szénhidrát bevitelt hirtelen csökkented, akkor előfordulhat, hogy az edzés alkalmával nem leszel annyira hatékony.

Ugyanis a szénhidrátok az edzés folyamán az elsődleges üzemanyag források, megvonásuk pedig durva energia zuhanással társulhat. Ezáltal pedig az edzés által várt eredmények is elmaradozhatnak, így arra kérlek, semmiképpen se vond meg magadtól teljes mértékben a szénhidrátokat.

Tetszett az írás? Te kiegészítenéd még valamivel a listát? Akkor írd meg nekünk kommentben!

Katona Zoltán
Életmód Tanácsadó

Kérlek Gyere és csatlakozz a ZSH Közösségéhez és kövess minket. Légy naprakész az Egészséges Testi – Lelki – Mentális megoldásokkal az ideális tested, a karcsúbb életed jegyében.

ZSH Közösség Követése és Like a facebook-on itt!

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (97 szavazat, átlag: 4,74 az 5-ből)
Loading...
Subscribe
Visszajelzés
guest
1 Hozzászólás
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments