Ezért is növekedhet a testsúlyod!

Úgy hiszed, hogy mindent megteszel annak érdekében, hogy egészséges legyél? Mozogsz, egészségesen táplálkozol, de valahogy a fránya plusz kilók mégsem akarnak leolvadni rólad?

Számos levelet kapok tőletek, amikben arról írtok, hogy hiába minden erőfeszítésetek, valahogy mégsem akarnak lemenni a kilók. Ilyenkor a beszélgetéseink alkalmával rendszeresen kiderül, hogy vagy össze-vissza esztek vagy éppen nem vallotok be magatoknak bizonyos dolgokat, így pedig nyilvánvalóan a rakás rejtett bevitt kalóriának hála nem fognak lemenni a kilók.

Mai írásomban összeszedtem neked néhány olyan dolgot, melyek akadályozó tényezők lehetnek a diétád során.
 

1.) Nem csak a minőség, de a mennyiség is számít!

Ez egyértelmű kellene, hogy legyen, mégis azt tapasztalom, hogy rengetegen vagytok, akik úgy gondoljátok, hogy az egészséges ételeket kiló számra tömhetitek magatokba. Nos, nem! Attól, hogy minőségi ételekre váltasz, az még egyáltalán nem jelenti azt, hogy innentől kezdve nekiállhatsz zabálni.

Sőt! A mennyiség éppen annyira fontos, mint a minőség. Ha nem tudod mi alapján tudod meghatározni a mennyiségeket, akkor érdemes lehet étkezési naplót vezetned, ebből ugyanis hamar kiderülhet, hogy mi az az étel, amiből túl sokat fogyasztasz.

Ezeket az étkezéseket akár egy kalórai és tápanyagszámolóba is beviheted – rengeteg ilyen applikáció van telefonra – így hamar kibukhat, hogy mi az, ami megdobja a napi energiabeviteledet.
 

2.) Ne egyél kapkodva!

Oké, tudom ez nagyon nehéz. Pláne, ha munka közben septében kell elfogyasztanod az ebédet. Mégis én azt mondom, hogy próbálj erre időt szakítani, sőt igyekezz mindennap ugyanazokban az időpontokban enni, ugyanis az össze-vissza evés ugyanolyan káros lehet, mintha egész nap nem ennél semmit.

Ha példának okán gyorsan eszel, akkor az agyad gyakorlatilag fel sem fogja, hogy mi történik és ez lehet annak az oka, hogy nagyon hamar újra megéhezel. Ha azonban kiélvezel minden falatot, ráadásul minőségi ételek mellett voksolsz, akkor nagy eséllyel hosszú órákra eltelítődsz majd, hiszen így alakul ki a telítettség érzés.

Fontos, hogy ne hagyj ki étkezéseket, hiszen ha hosszú órák telnek el két evés között, akkor hajlamos lehetsz a túlevésre.
 

3.) A hormonális egyensúly kialakítása

Korábban már írtam neked arról, hogy a fogyást számos hormonális dolog is befolyásolhatja, úgy mint PCOS vagy éppen az endometriózis. Ilyenkor nagyon nehéz megtalálni azt az étkezési formát, ami segíthet neked, de ezekben az esetekben nagy eséllyel orvosi kezelés alatt állsz.

A kezelések során pedig jó eséllyel fény derül arra, hogy milyen hormonális betegség az, ami a nehézséget okozza, innentől kezdve pedig már sokkal könnyebb megtalálni a megfelelő étrended is. Ha szeretnél a témával kapcsolatban többet olvasni, akkor térj vissza hozzánk, ugyanis legközelebb a különböző hormonális betegségeket és azok étkezésessel való kezelését vesszük majd górcső alá.
 

4.) Alszol te eleget?

Tudom ez nagyon bagatellnek tűnhet, ám a helyzet az, hogy az alvás minősége az étkezések szempontjából szinte létfontosságú. Ha ugyanis keveset alszol, hajlamos lehetsz kajával kompenzálni, ez pedig súlyos plusz kilókat eredményezhet.

Egy egészséges felnőtt ember számára napi 7-8 óra alvás az ideális, emellett pedig az alvás minősége is nagyon fontos. Kutatások ugyanis kimutatták, hogy azok akik nem érzik magukat kipihentnek, sokkal inkább kívánják az ételeket, főként azokat amik nagy kalória és szénhidrát-tartalommal bírnak.

Az első lépés a pihentető alvás irányába, ha a hálószobád sötét, csendes és hűvös, illetve az is nagyon fontos, hogy ne legyen semmiféle zavaró körülmény, úgy mint kütyük, tévé vagy a telefon villanása.
 

Te kiegészítenéd még valamivel a listát? Te mit vettél észre magadon, mik azok a dolgok, amik miatt felszaladnak rá a plusz kilók?


Üdvözlettel, Katona Zoltán
személyi edző és táplálkozási szakértő

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (69 szavazat, átlag: 4,80 az 5-ből)
Loading...
Subscribe
Visszajelzés
guest
21 Hozzászólások
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments