Amikor fogyókúrába kezdesz, hovatovább életmódot váltasz, a kezdeti nehézségeken átlendülni tudom jól, hogy nagyon nehéz.
Nem csak azért, mert az elején sóvárogsz egy nagy adag sültkrumpli vagy egy tábla csoki után, hanem azért is, mert a környezeted is állandó kérdéseket tesz fel, sőt gyakran – persze nem szándékosan vagy tudatosan – még meg is vétózzák a törekvéseidet. Hiszen csak egy kis aprósütivel kínálnak meg vagy közös tortázásra hívnak az irodában.
Persze tudom, hogy a munkahelyeden ezek a közös programok szuper összekovácsoló erővel bírhatnak, azonban fontos, hogy realizáld: neked nem biztos, hogy mindegyik lehet.
Nyilván nem egy szelet tortától fog romba dőlni a diétád, de ha hétfőn, kedden és szerdán is születésnapi banzájt tartotok, az hidd el nekem, könnyen tönkre teheti a fogyókúrás kísérleteidet. Mai cikkemben 5+1 olyan tipikus hibát hoztam el neked, amiket szinte biztos, hogy te is elkövettél a munkahelyeden. Érdekelnek a részletek? Akkor olvass tovább!
1.) Kihagyod a reggelit, hogy időben beérj?
Azon stresszelsz, hogy nem fogsz végezni az egyre csak halmozódó feladatokkal, éppen ezért a legtöbb esetben te vagy az első, aki beér a melóhelyre? Szuper ez a sztahanovista életfelfogás és az is lehet, hogy a teendőid listáján hamar a végére érsz, ezzel szemben szinte biztos, hogy az üzemanyag raktáraid hamar lemerülnek.
Ha ugyanis kimarad a reggeli, annak hatására a délelőtt közepe táján már gyakorlatilag bármit megennél, amiben van elegendő mennyiségű kalória. Ezt azonban, mint tudjuk és már több ízben átbeszéltük valószínű, hogy olyan tápanyagokból viszed be, amik magas glikémiás indexxel bírnak, és hamar megemelik a vércukorszinted.
Éppen ezért nem szabad sajnálnod az időt egy egészséges és finom reggelire, még akkor sem, ha emiatt pár perccel később érsz be a munkahelyedre. A nap első étkezése fontos, hogy tartalmazzon fehérjét, komplex szénhidrátot és egészséges zsírokat is. Ez lehet teljes kiőrlésű csirkemell sonkás szendvics vagy zabkása tele finom és friss gyümölcsökkel. A lényeg, hogy semmiképpen se üres gyomorral indulj útnak.
2.) Mindent elfogadsz a kollégáktól?
Egy szelet házisüti Orsitól egy kis pogácsa Évitől….ugye neked is ismerős? A helyzet azonban az, hogy az nem túl jó szokás, ha mindent elfogadsz, ezek az ételek ugyanis rengeteg kalóriát tartalmaznak. Ráadásul ezekkel az “étkekkel” teljesen észrevétlenül túlhaladod a napi szükséges kalória beviteled.
Ráadásul az sem számít, hogy ezek tényleg csak falatkák, ugyanis ezzel a hozzáállással akár heti szinten 1000-1500 kalóriával is többet ehetsz a megengedettnél. Ha pedig ez rendszeressé válik, akkor csak azt veszed majd észre, hogy szépen lassan kúsznak fel rád a kilók.
Mielőtt gondolkodás nélkül bármit elfogadnál, inkább mérlegeld, hogy valóban éhes vagy-e. Ha csak az elvárások miatt vagy társasági szempontból akarsz igent mondani, akkor ezen épp itt az idő, hogy változtass. Barátságosan köszönd meg, de nyugodtan utasítsd vissza az ínycsiklandó ajánlatokat, vagy tedd el későbbre.
3.) A gép előtt eszel?
Te is azoknak a táborát erősíted, akik septiben a gép előtt eszik meg az ebédjüket? Ez nagyon rossz megoldás – még akkor is, ha egészséges falatokat csemegézel – ugyanis a monitor előtt ülve az agyad nem képes realizálni az evést, így pedig végső soron elmarad a jóllakottság érzés is.
Érdemes lehet keresned egy közeli egészséges éttermet vagy fogyaszd el az ebéded az iroda konyhájában, de mindenképpen szakadj el a monitortól és nem, ne vidd magaddal a mobilodat sem!
4.) Úrrá lesz rajtad a stressz!
Persze tudom, hogy a munkahelyeden egyáltalán nem furcsa, ha stresszelsz, azonban fontos, hogy ez az egészséges tartományban maradjon, és ne nyomja rá a bélyegét az étkezéseidre. Ugyanis stresszes helyzetekben felborul a vércukorszinted és olyankor mindenféle cukros és magas szénhidráttartalmú ételre vágysz.
Ne feledkezz meg róla, hogy ez semmi egyéb csupán a stressz okozta sóvárgás, ami egyértelműen érzelmi eredetű, vagyis nem az éhség okozza. Ha tudatosítva sikerül megnyugtatnod magad, akkor jó eséllyel tudod magadtól távol tartani az egészségtelen nasikat.
5.) Nincsen semmilyen rendszered
Tudattalanul egész nap rágcsálsz valamit? A munkahelyeden előfordulhat, hogy észre sem veszed, és egész nap ropogtatsz valamit. Azonban, ha sikerre szeretnéd vinni a diétád, akkor bizony itt az ideje, hogy befejezd a folyamatos evést és naponta maximum két köztes étkezést iktass be.
A tízórait célszerű 10-11 óra közé időzíteni, míg az uzsonnát valamikor 15-16 óra között elfogyasztani. Adagonként csomagolva vidd magaddal az egészséges finomságokat, ezzel is elkerülheted a túlevést.
+1.) Túl későn érsz haza a munkából
Ha farkaséhesen érsz haza, akkor nagy valószínűséggel nem pont a testsúlyod lesz az első, amit szem előtt fogsz tartani, hiszen csak az evésre tudsz majd gondolni. Éppen ezért nagyon fontos, hogy a nap folyamán semmi esetre se hagyd ki a főétkezéseket, a vacsorád pedig legyen fehérjedús és kalóriaszegény.
Érdemes lehet akár előre gondoskodnod a vacsoráról, így ugyanis sokkal előbb juthatsz ennivalóhoz, ráadásul az is biztos, hogy kizárólag az általad választott alapanyagokból készül majd el a menü.
Hasznosnak találtad a tartalmat? Szeretnél még ehhez hasonló írásokat kapni? Akkor tarts velem továbbra is!
Katona Zoltán
Életmód Tanácsadó
Kérlek Gyere és csatlakozz a ZSH Közösségéhez és kövess minket. Légy naprakész az Egészséges Testi – Lelki – Mentális megoldásokkal az ideális tested, a karcsúbb életed jegyében.