Nasi, ami nem teszi tönkre a diétádat

Legnagyobb bánatomra hazánkban még mindig nincs igazán kultúrája a mogyoróvaj fogyasztásának pedig a helyzet az, hogy ez az ízletes étel fitness szempontból sem elhanyagolható tényező, hiszen rengeteg fehérjét tartalmaz.

Nálunk a köztudatban a Nuttella található meg mogyoróvaj néven. ​Mai írásomban pedig azt is elmondom, hogy miért ég és föld a kettő.

Mogyoróvaj kontra Nutella

Bár a mogyoróvaj nálunk még korántsem örvend akkora népszerűségnek, mint a tengerentúlon, azért mára már egyre több háztartásban fellelhető.

Ugyan a legtöbben azért fogyasztják, mert nagyon finom, azonban nem árt tudni, hogy ez a kvázi édes kis csoda rendkívül egészséges is, szemben a cukor cunamit tartalmazó társával, a Nutellával.

Ráadásul kalóriák szempontjából sem elmismásolható az a tény, hogy, hogy sokkalta kevesebb energiát tartalmaz, mint cukorban bővelkedő tévesen mogyoróvajként definiált Nutella.

Ha pedig mindez nem volna elegendő a mogyoróvaj nem tartalmaz semmiféle adalék anyagot sem. Szeretnéd közelebbről megismerni ezt a szuper étket?
 

Górcső alatt a mogyoróvaj

Biztos te is jártál már úgy, hogy hirtelen megkívántál valami édes ízt és jobb híján azonnal a Nutellát emelted le a boltok polcairól. Hiszen jó ez palacsintába, kenyérre kenve, kanalazva….csak épp abba nem gondolsz bele, hogy egyetlen kanálnyi már triplán meghaladja a napi kalóriabeviteled.

Na jó, azért talán nem, de tény, ami tény, hogy egyetlen kanálnyi Nutella is rengeteg felesleges kalóriát tartalmaz, a mérhetetlen cukor mennyiségről pedig már nem is beszélve. Éppen ezért kampányolok én annyira a mogyoróvaj mellet, hiszen ez tényleg 100 százalékban mogyoróból készül.

Kvázi olyan, mintha a megpucolt magokat rágcsálnád, mindenféle feldolgozás nélkül, hiszen semmilyen hozzáadott adalékot tartalmaz. Nincs benne sem pálmaolaj, sem cukor, sem pedig semmilyen egyéb állagát javító, tunningoló anyag.
 

Belső értékei 

Ugye arról már sokat beszélgettünk, hogy az ételek kapcsán nem feltétlenól a kalóriák élveznek prioritást, sokkal inkább a tápérték tartalomra kellene helyezni a fókuszt. Nos, a mogyoróvaj esetén elmondható, hogy 100 grammban csaknem 52 g zsír, 26 g szénhidrát és 18 g fehérje található, javarészt telítetlen formában.

A telítetlen zsírsavakról pedig már tudjuk, hogy rendkívül jó hatással vannak a keringési rendszerünkre, hiszen csökkentik a szívbetegségek kialakulásának kockázatát.
 

Makro és mikro tápanyagok mennyországa

A mogyoróról tudnod kell, hogy rengeteg magnéziumot, B-vitamint és E-vitamint tartalmaz, ezenkívül található benne réz is, illetve antioxidánst tartalma sem elhanyagolható.

Ami pedig a legjobb az egészben, hogy akár cukorbetegként is fogyaszthatod, hiszen nem emeli meg hirtelen a vércukorszinted, sőt ásványi anyag és kálium tartalmánál fogva kimondottan jó vértisztító hatással bír.
 

A mogyoróvaj hasznosítása (nem csak) a diéta idején

Ahogy már fentebb is említettem a mogyoróvaj a diéta idején is kiváló társ, barát, ugyanis a fogyókúra során elég gyakori, hogy lelassul az anyagcsere. Ez általában a nem megfelelő rostbevitel miatt alakul ki, ám könnyedén javítható például mogyoróvaj fogyasztásával.

A mogyoró ugyanis rost és olaj tartalmának hála hozzájárul az egészséges bélmozgáshoz, vagyis napi néhány kanál mogyoróvaj és az anyagcseréd jobb lesz, mint valaha.

Persze azért ezt sem lehet korlátlan mennyiségben fogyasztani, hiszen kalóriatartalma magas, ám egészen biztosan nyerőbb választás a Nutellánál. Ráadásként ezer féle módon felhasználható a konyhában.
 

Szeretnél mogyoróvajas recepteket olvasni?


Üdvözlettel,
Katona Zoltán
személyi edző és táplálkozási szakértő

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (120 szavazat, átlag: 4,53 az 5-ből)
Loading...
Subscribe
Visszajelzés
guest
14 Hozzászólások
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments