Hol bukik el a fogyókúrás próbálkozások zöme?

Bár a fogyókúrák, diéták, testsúlycsökkentő programok mibenlétéről már nagyon sokat beszéltünk, sőt tippeket is felsorakoztattunk tucat szám, arról talán csak keveset szóltunk, hogy tapasztalataink alapján hol is buknak el a diétás próbálkozások.

Napi szinten több száz megkeresés érkezik be hozzánk: fogyókúrás, diétás, testsúlycsökkentő tornával kapcsolatos tippeket és trükköket kérnek tőlünk, de sok esetben a pozitív visszacsatolás elmarad, így joggal gondolhatjuk, hogy valahol valamikor az a próbálkozás megdőlt. A statisztikákat figyelembe véve ez a feltételezésünk nem is alaptalan, ugyanis 100 fogyókúrás nekiindulásból jó, ha 7 sikeres lesz. De akkor felmerül a kérdés: miért bukik el ennyi próbálkozás? Mégis mi lehet az oka annak, hogy 100-ból 93 ember nem éri el a célját? Nézzük….

Sok fogyókúra gyakran az előtt megbukik, hogy az elkezdődhetett volna. A legtöbben elhatározzuk, hogy igen szuper volna fogyni, de aztán valamiért mégsem történik semmi.  Ilyenkor joggal merül fel a kérdés: miért nem kezdenek bele az emberek? Miért nem vágnak bele? A mai cikkben erre keressük meg együtt a választ.

A lelkesedés, a motiváció hiánya

Ha most körbesétálnék az utcán és megkérdeznék száz embert, hogy szeretne-e fogyni vagy éppen egészségesen élni, szinte biztos vagyok benne, hogy kilencvenkilenc igennel térnék vissza. Azonban sokan mégsem tesznek annak érdekében semmit, hogy változtassanak, mert az kvázi kibillentené őket a komfortzónájukból és megszűnne a kényelem.

Persze ez valahol érthető, hiszen az életünk nagy részét éppen a szokásaink határozzák meg, azonban ha logikusan belegondolunk épp ezek a szokások azok, amiket le kellene győzni.  Amikor fogyni szeretne valaki, akkor át kell programoznia saját magát: kényelmi üzemmódból aktívra váltani, ami lássuk be egyáltalán nem könnyű. Energiát, odafigyelést, kitartást igényel, vagyis röviden új szokásokra való áttérést.

A szokásoknak pedig be is kell épülniük ez pedig nem kis meló, tudom én. Ha azonban már kellőképpen rosszul érzed magad a saját bőrödben az adhat egy akkora lökést, ami végképp megerősít majd az elhatározásodban. Persze a langyos vízben egészen sokáig el lehet evickélni, de idővel a túlsúlynak bizony következményei lesznek. Sok esetben éppen ezek a következmények adják meg a motivációt a fogyáshoz, de gondolj csak bele: mennyivel jobb lenne ezt nem megvárni! Hiszen biztosan te is hallottad már, egy új szokás beépítése a mindennapjaidba csupán 21 napot vesz igénybe. Azaz erre a 21 napra lesz szükséged ahhoz, hogy a szokásaidat beépítsd a napjaidba és végre te is elkezdj egészségesen élni.

Nem tudod, mit kellene tenned

Többen keresnek meg azzal, hogy nem tudják miként is kezdjenek bele. Először is rengeteg információhoz jutnak az internet által, sok helyütt pedig igencsak téves információkat lehet hallani a fogyás kapcsán. Sok az egymásnak ellentmondó elmélet, éppen ezért könnyen el lehet veszni a fogyókúrás programok útvesztőjében és akkor a csodadiétákról még nem is beszéltünk.

Van, akit ez teljességgel elbizonytalanít, míg vannak, akik próbálják kibogozni ezt a gordiuszi csomót. Én mindig azt szoktam javasolni, hogy figyeljük, a testünk jelzéseit az ugyanis mindig elmondja mi a jó neki, csak éppen meg kell hallgassuk figyelmesen, másként nem fog menni, csak, ha odafigyelsz magadra és igyekszel olyan tápanyagokkal meglepni a tested, amik jót tesznek neki.

Időhiány

 Az egyik leggyakoribb kifogás, amit pályám során hallottam az bizony az időhiány. Sokan a tökéletes pillanatra várnak, nem valószínű, hogy valaha is el fog jönni, ugyanis a tökéletes pillanat sajnos nem létezik. Persze én elhiszem, hogy könnyebb abban a hitben élni, hogy a körülményeid rabja vagy, mert így a felelősséget át tudod hárítani és nem okolod saját magad.

Azonban gondolj csak bele: ha felállítanál egy fontossági listát, Te hányadik helyen szerepelnél? Ha valahol a végén kullogsz, akkor az elég sokat sejtető, ugyanis a fogyás fejben dől el és az alappillére, hogy tiszteled és szereted magad annyira, hogy egészséges ételekkel leped meg, mozgással pedig karban tartod.

Az úgysem fog sikerülni szindróma

Vannak, akiknek nincs kellő önbizalmuk, nem hisznek magukban, éppen ezért gyakorlatilag már eleve úgy állnak hozzá, hogy nekik aztán nem fog sikerülni. Beletörődnek, hogy nekik ilyen az alkatuk, a genetikára fogják, és úgy döntenek, nem tesznek a változás érdekében semmit. Ez rossz taktika, ugyanis a genetikát hibáztatni a legnagyobb ostobaság. Lefogyni mindenki le tud, más kérdés, hogy meg van-e hozzá a kellő kitartása.

Nem jó a módszer

Ez igen gyakori: valaki belekezd egy fogyókúrába, de szimplán rossz módszert választ. Mivel mindannyiunk teste más és más, egyáltalán nem biztos, hogy nekem az válik be, ami neked. Ezenkívül a tapasztalatom azt mutatja, hogy sokan egy-két apró változástól várják a mindent elsöprő eredményeket, azonban ahhoz, hogy valódi eredményeket érhess el fontos, hogy megreformáld a táplálkozásod és némi mozgást is iktass be az életedbe.

Hogy mi a jó neked? Én nem tudhatom, de ahogy fentebb is említettem, folyamatosan figyeld a tested jelzéseid, az ugyanis sohasem fog átverni téged.

Gyere, cipó bekaplak!

Vannak, akik végre elhatározzák magukat, azonban akkor teljes gőzzel vetik bele magukat a fogyókúrába. Ha te azonban eddig napi 3500 kalóriát ettél, de most hirtelen 1500-ra csökkented az adagod, akkor jó eséllyel egész nap éhesnek fogod érezni magad, ami hosszútávon a kudarcot eredményezi.

Éppen ezért fontos, hogy fokozatosan csökkentsd a napi adagokat. Mindez igaz a sportra is: ha te már régóta nem sportoltál, de a fogyás érdekében már első nap a fél maratont akarod lefutni, esélyes, hogy nem fogod bírni, sőt még egy jó kis sérülést is kilátásba helyezel. A fokozatosság a kulcs, emellett pedig nagyon fontos, hogy élvezetből cselekedj, máskülönben mit sem ér az egész!

A stressz

Ez már sokszor előkerült, de fontos újra megemlítenem, hogy az evést sokan használják a stressz levezetésére. Azonban érdemes lehet az evés helyett valami más stressz levezető technikát találnod: például a sporttal két legyet is üthetsz egy csapásra, hiszen amellett, hogy remek stressz levezető, a fogyást is segíti.

Hasznosnak találtad a tartalmat? Szeretnél még ehhez hasonló írásokat olvasni? Akkor tarts velem legközelebb is!

Katona Zoltán
Életmód Tanácsadó

Kérlek Gyere és csatlakozz a ZSH Közösségéhez és kövess minket. Légy naprakész az Egészséges Testi – Lelki – Mentális megoldásokkal az ideális tested, a karcsúbb életed jegyében.

ZSH Közösség Követése és Like a facebook-on itt!

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (121 szavazat, átlag: 4,69 az 5-ből)
Loading...
Subscribe
Visszajelzés
guest
0 Hozzászólások
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments