Számos gyakorlat segíthet a fogyásban, de én mindjárt a legelején leszögezném, hogy ne a gyors, hanem a megélhető és tartós eredményre törekedj. A tartós és egészséges fogyás titka a mozgás és a megfelelő étrend, melyet hosszú távon kell tartani. Életmódváltásról beszélek, nem kúraszerű gyors “megváltásról”.
Nagyszerű választás kalóriaégetésre a séta, a kocogás, a futás, a kerékpározás, az a torna. Vannak olyan mozgásformák, melyek szintén jók, de most a bezártság miatt nem, vagy csak nehezen hozzáférhetők. Ilyen az úszás, vagy a közös, edzőtermi mozgásórák. Ez azt jelenti, hogy sok más gyakorlat is elősegítheti a fogyást, amivel több energiát égetsz el, mint amennyit megeszel.
A legfontosabb, hogy olyan mozgásformát válassz, amelyet szívesen végzel. Ez valószínűbbé teszi, hogy hosszú távon is képes leszel betartani, nem kényszernek, hanem egyfajta önmagadért végzendő “jótékonysági munkának” fogod fel. Ez olyan munkának, melyet senki más nem tud neked megadni!
Milyen mozgással lehet akkor a legjobban fogyni?
Becslések szerint a hazai felnőttek, fele évente próbál ki újabb és újabb fogyókúrás módszereket, ételeket. E mellé azonban érdemes mozogni is azoknak, akik felesleges kilókat próbálnak leadni. De a testsúlycsökkenés mellett a testmozgás számos más előnyt is ad: a jobb hangulatot, az erősebb csontokat, ízületeket, jobb testtartást és számos krónikus betegség kockázatának csökkentését.
Kezdjük a legegyszerűbben:
1. Séta. A gyaloglás a fogyás egyik legjobb és legolcsóbb módszere
A tempós séta a kezdők számára is kényelmes és egyszerű módja annak, hogy elkezdjenek edzeni anélkül, hogy túlterheltek lennének, vagy drága felszereléseket kellene vásárolni. Egy kényelmes, jó cipő azonban mindenképpen kell.
Mennyire fogyaszt a séta? Egy 70 kg súlyú ember körülbelül 167 kalóriát éget el 30 perc gyaloglás közben, mérsékelt sebességgel, (6,4 km / óra). A lényeg, hogy egyenletesen, tempósan menj, húzd ki magad. Ne terheld magad féloldalasan (a boltból a bevásárlás cipelése nem sport).
Egy 12 hetes vizsgálatban 20 elhízott nő vett részt. Hetente háromszor 50–70 perc sétával átlagosan 1,5% -kal, illetve 2,1 cm-rel csökkent a testzsír és a derék kerülete.
Könnyű beilleszteni a napi rutinba a sétát, hiszen szinte bárhol végezhető, inkább az a lényeg, hogy adj időt magadnak. A séta könnyen kiegészíthető más mozgással is, például gyalogosan lépcsőzni fel az emeletre. Ha van kutyád, akkor a sétálás biztos napi program.
A kezdéshez törekedj arra, hogy heti 3-4 alkalommal 30 percet gyalogolj. Fokozatosan növelheted sétáid időtartamát vagy gyakoriságát, ha fittebbé válsz és jobban megy.
2. Kocogás vagy könnyű futás
A kocogás és a futás remek aerob mozgásformák, amelyek segítenek a fogyásban.
Mi a különbség a kocogás és a futás között?
Bár hasonlónak tűnnek, a legfontosabb különbség az, hogy a kocogási ütem általában 6,4–9 km / óra között van, míg a futási tempó ennél gyorsabb, nagyobb lépéshosszú, intenzívebb.
Az, hogy mennyi kalóriát égetsz el, nagyban függ a testsúlyodtól és az edzettségedtől. Egy 70 kilós személy körülbelül 300 kalóriát éget el 30 perc kocogás közben 5 km / ó vagy 372 kalóriát 30 percenként 6 km / ó sebességgel történő kocogással.
Sőt, a kocogás és a futás segíthet a káros zsigeri zsír égetésében, melyet közönségesen hasi zsírként neveznek. Ez a fajta zsír, zsigeri háj körbeveszi a belső szerveid, és különböző krónikus betegségekre hajlamosít, például a szívbetegséggel és a cukorbetegséggel hozható összefüggésbe
A kocogás és a futás egyaránt nagyszerű gyakorlatok, amelyeket bárhol el lehet végezni, és amelyeket könnyű beépíteni a heti rutinba. A kezdéshez törekedj arra, hogy 20–30 percet kocogj hetente 3-4 alkalommal. Nem az a lényeg, hogy kifulladj és megutáld, hanem az, hogy fokozatosan erősödj.
Ha úgy érzed, hogy a szabadban futás nem tesz jót az ízületeidnek, a sarokcsontodnak, próbálj puhább felületeken, például fűben futni. Ezenkívül sok futópad beépített párnázással készül, ami szintén előnyös, különösen 40 év felett. Betonon inkább ne fuss.
Ha azt nézzük, ugyanannyit lehet fogyni futással, kocogással, vagy gyaloglással is, de nyilván minél kevésbé intenzív a mozgás, annál több ideig kell végezni. Egy fél órás futás felérhet egy óra gyaloglással.
3. Kerékpározás: javítja edzettségét és kíméli az ízületeket
Bár a kerékpározás kültéri mozgás, a szobakerékpárral is hasonló hatás érhető el zárt és biztonságos körülmények között. Aki bizonytalanul ül a kerékpáron, vagy tart a városi forgalomtól (bizonyára jó okkal) az inkább a szobabiciklit, vagy a spinning edzést válassza.
Mennyit lehet fogyni kerékpározással?
Egy 70 kg-os ember kb. 260 kalóriát éget el 30 perc alatt, miközben mérsékelt ütemben halad egy szobakerékpáron, vagy 298 kalóriát per 30 perc kerékpárral, mérsékelt sebességgel19–22,4 km / ó. A pontos válasz azonban az, hogy a testsúlyodtól függ.
Sok szobakerékpár kijelzője mutatja, hogy mennyi távot tett (volna) meg, illetve ez mennyi kalóriát jelent. Akkor kapsz pontosabb értéket, ha a testsúlyodat is be tudod állítani a szobabiciklin, ugyanis az elégetett kalóriák száma a súlyodtól is függ. Nagyobb testet nyilván nehezebb mozgatni…
A kerékpározás nemcsak a fogyás szempontjából remek, de tanulmányok azt is kimutatták, hogy a rendszeresen kerékpározó emberek jobb általános kondícióval rendelkeznek. A kerékpározás kíméli a térd és a csípő ízületeit, de alaposan átmozgatja az izmokat. Jót tesz a keringésnek, az erek állapotát, rugalmasságát is javíthatja. Különösen azoknak jó, akiknek “visszeres” a lába, a vénák tónusán is sokat javít.
A kerékpározás kiváló mozgás bármely edzettségi szintű és korú ember számára, a kezdőktől kezdve a sportolókig.
4. Súlyzós edzés – egy jól megválasztott torna szintén olcsó és hatékony.
Mennyit lehet tornával, súlyzózással fogyni?
A pontos válasz mindig a testsúlytól függ. Például egy 70 kilós ember durván 120 -150 kalóriát éget el 30 perc könnyű edzéssel. Ha erőteljesebb gyakorlatokat, illetve nagyobb súlyzókat használsz, akkor ez a duplája is lehet.
A torna hosszútávon is előnyös
A súlyzós edzés segíthet az izomerő felépítésében és az izomnövekedés elősegítésében, ami növelheti a nyugalmi anyagcserét, vagyis hogy mennyi kalóriát éget el tested alapjáraton. Tehát aki tornázik, aki izmosabb, gyorsabban fogyhat.
Egy 6 hónapos amerikai tanulmány kimutatta, hogy pusztán heti 3 alkalommal 15 perces erőalapú gyakorlatok elvégzése férfiaknál átlagosan 7,4%-kal növelték az anyagcserét. A nők körében az anyagcsere arányának növekedése közel 4% volt, vagyis napi 50 kalóriával több.
A torna segíthet a fogyásban azáltal, hogy kalóriát éget az edzés alatt és után. Ez segíthet az izomtömeged növelésében is, ami növeli a nyugalmi anyagcserét.
Összefoglalás: ha fogyni akarsz, akkor több kalóriát kell elégetned, mint amennyit beviszel. Ehhez tudatos kalóriacsökkentett, ám rendszeres étkezésekre és rendszeres mozgásra van szükség. Nem lehet csak az egyikkel, vagy csak a másikkal tartós eredményt elérni. A legfontosabb szerintem az, hogy a fogyás nem pusztán “technikai” kérdés, hanem egy belső lelkierőt próbáló munka is. Valamit el kell hagynod, ami olyanná tett, amilyen most vagy.
Ha felismered az elhízásod okát és azonosulni tudsz a saját, vékonyabbik éneddel, azzal, aki lenni szeretnél, akkor már jó úton jársz. Ehhez találj egy olyan mozgásformát, amit be tudsz illeszteni a mindennapi életedbe és máris sokat tettél magadért. Mindegy, hogy mit mozogsz, csak szeresd csinálni. Legyél annyira önző, hogy nem tagadod meg azt az időt magadtól, amit mozgással töltesz. Tudod, ez nem is önzés, hiszen akkor tudsz másokkal is törődni, ha magaddal rendben vagy.
Üdvözlettel, Katona Zoltán
Életmód Tanácsadó