Egyszerűen nem tudom felfogni azt, hogy az Egyesült Államok költ a legtöbbet az egészségügyre, mégis egyike a legrövidebb élettartamú nemzeteknek a fejlett országok között?
Ezt a cikket azért is tartom fontosnak, mert sajnos a túlsúlyban is igen csak „majmoljuk” a nyugatot!
Az egészséges életmód és az élettartam összefüggése
A Harvard T.H. Chan Közegészségügyi Iskola végzett egy széleskörű kutatást az egészségi szokások élettartamra gyakorolt hatásával kapcsolatban. Nagyon sok adat állt rendelkezésre, és nagyon hosszú időintervallumot vizsgáltak, több mint 78.000 nőt 1980-2014 között és több mint 40.000 férfit 1986-2014 között. Összesen tehát több mint 120.000 résztvevőt, a nők esetében 34 éven, a férfiak esetében 28 éven keresztül.
A kutatás vizsgálta az étkezési szokásokat, fizikai aktivitást, testsúlyt, dohányzási szokásokat, alkohol-fogyasztási szokásokat. Az adatokat a résztvevők rendszeresen ellenőrzött kérdőíveken rögzítették.
Mi is pontosan az egészséges életmód?
Az alábbi 5 terület került kiválasztásra az előzetes tanulmányok során, amik nagyban befolyásolják a korai halál kockázatát. Most bemutatom neked ezeket:
1. Egészséges étrend: az határozza meg, mennyire étkezünk egészségesen, hogy megvizsgáljuk, mennyit fogyasztunk olyan ételekből, amik egészségesek – mint például a zöldségek, gyümölcsök, diófélék, teljes kiőrlésű gabonák, egészséges zsírok, omega-3 zsírsav – és olyanokból, amik egészségtelenek – mint például a feldolgozott húskészítmények, cukros, édesített termékek, transz-zsírok és nátrium.
2. Egészséges fizikai aktivitás: legalább 30 percig tartó minden napos mérsékelt vagy erős mozgás.
3. Egészséges testsúly: ezt a normális testtömegindex (BMI) határozza meg, aminek normális esetben 18,5 és 24,9 között kell lennie.
4. Dohányzás: nincs egészséges mértékű dohányzás! Az egészséges az, ha valaki soha nem dohányzik.
5. Mérsékelt alkoholfogyasztás: nők esetében 5-15 gramm, férfiak esetében 5-30 gramm naponta. Egy ital általában 14 gramm tiszta alkoholt tartalmaz. Ez kb. 3,5 dl sör, 1,5 dl bor, vagy 4 cl desztillált alkohol.
A kutatók figyelembe vették az életkort, etnikai hovatartozást, gyógyszerhasználatot is, valamint a Nemzeti Egészségügyi és Táplálkozási Vizsgálatok felméréseit és a Betegségek Ellenőrzési és Megelőzési Központjainak széles körű online adatait.
Az egészséges életmód hoz valamilyen változást?
Kiderült, hogy az egészséges szokások hatalmas változásokat eredményeznek az életünkben. Az elemzők szerint azok az emberek, akik az előbb említett 5 területen megfelelő szokásokat kialakítva éltek, jelentősen hosszabb életet éltek, mint azok a társaik, akik ezt nem így tették: 14 évvel tovább éltek a nők, 12 évvel a férfiak (50 éves korukban vizsgálták ezeket a szokásaikat).
Azok az emberek, akik nem foglalkoztak ezzel az 5 területtel, nagyobb valószínűséggel haltak meg idő előtt rákban vagy szív- és érrendszeri megbetegedésben.
Az elemzők azt is kiszámolták, hogyan alakul az élettartam attól függően, hogy az 5 egészséges szokásból hányat tart be valaki. Már egy egészséges szokás (és mindegy, hogy melyik), 2 évvel megnöveli az élettartamot a nőknél és a férfiaknál is!
Nem meglepő ezek után, hogy minél többet beiktatunk és betartunk ezek közül, annál jobban meghosszabbíthatjuk az élettartamunkat.
Ez óriási!
Mindez megerősít számos korábbi kutatást is: egy 2017-es tanulmány kimutatta, hogy az 50 év feletti normál testsúlyú emberek, akik soha nem dohányoztak és mértékkel fogyasztottak alkoholt, átlagosan 7 évvel tovább éltek, mint társaik.
Egy 2012-es, összesen több mint 500.000 résztvevőt vizsgáló 15 nemzetközi tanulmány elemzésekor kiderült, hogy az idő előtti elhalálozások több mint fele olyan egészségtelen életmódot eredményező tényezőknek volt köszönhető, mint például a tápanyagszegény diéta, mozgáshiány, elhízás, túlzott alkoholfogyasztás, és dohányzás. És az ezeket alátámasztó kutatások száma egyre csak nő.
Mi a nagy probléma valójában?
Azt is kimutatták, hogy inkább „divatos” gyógyszerekre és egyéb trendi betegségkezelő módszerekre költenek az emberek ahelyett, hogy megpróbálnák megelőzni a problémákat. Ez nagy baj, igaz?
A szakértők szerint ahhoz, hogy az emberek segítséget kapjanak az egészséges étrend, és életmód kialakításához, nagyléptékű, teljes népességre kiterjedő közegészségügyi erőfeszítésekre, törvényhozásra és politikai változásokra lenne szükség. (Hasonlóan a biztonsági öv használatával kapcsolatos törvényhozáshoz). Kis előrelépés történt már a dohányipar és a zsírok használatával kapcsolatos jogszabályok területén.
Természetesen nagyon sok nagyvállalat nem támogatja ezeket a szabályozásokat. Ha olyan irányelveket és jogszabályokat használnánk, amik segítenek egészségesebben élni, a nagyvállalatok nem tudnának annyi gyorskaját, csipszet és üdítőt eladni.
Sajnos a nagyvállalatok célja elsősorban a nagy haszon, akár emberéletek árán is. Ezek az életmódjavító törekvések ezért igencsak feldühítik őket, nem partnerek a változások kialakításában.
Pedig hatalmas szükség lenne rájuk…
Valóban csipán csak ez az 5 dolog kell a hosszú élethez?
Üdvözlettel, Katona Zoltán
Életmód Tanácsadó