Bármilyen mozgást, tornát, edzést végeztél már előfordulhatott, hogy utólag gyötört már téged is az izomláz, pláne, ha ne adj isten régen mozogtál, egy kis „túltoltad” a dolgot.
Persze ez előfordul, hiszen amikor az elején vagyunk, akkor hajlamosak lehetünk azt gondolni, hogy nekünk minden megy és mindent rögtön, azonnal szeretnénk. Ezt követően, amikor pedig végre elkezdesz tornázni és a mozgás fájdalommal jár akkor azonnal feladod. Te jártál már így? Mindezt azonban megelőzheted!
Mielőtt belevágnánk szeretnék tisztázni 3 dolgot: mi is az az izomláz, mitől alakul ki és mi nem izomláz!
Izomláz
A jó öreg izomláz. Sok legenda kering róla. Az érzést magát az edzés során az izomrostok között felhalmozódó salakanyagok okozzák (pl.: tejsav). Maga az érzés akkor keletkezik, ha az eddigi fizikai aktivitásodhoz képest a végrehajtott torna intenzívebb volt. Tehát a terhelés és a keringésed kapacitása nem volt egyensúlyban.
Az is előfordulhat, hogy hirtelen hagytad abba az edzést és a keringésnek nem volt lehetősége ezeket a salakanyagokat elszállítani.
Abban az esetben is elő szokott fordulni, ha már régen nem tornáztál. Mindezekkel alapjában véve semmi gond nincs, mivel ez a tested természetes reakciója. Éppen ezért szükséges a fokozatosság betartása.
Az izomláz edzést követően alakulhat ki, mely általában 1-2 napig tart.
Az edzésed hatékonysága nem függ attól, hogy utána van e izomlázad. Tehát ha nem érzel az első edzések után izomlázat, ne aggódj, mert attól még helyesen csináltad a gyakorlatokat.
Izomláz elkerülése érdekében minden edzést bemelegítéssel kell kezdeni és levezetéssel, nyújtással, lazítással kell befejezni.
Tehát nem szeretném, ha összekevernéd a testmozgással kapcsolatos lehetséges fájdalmakat. Ilyen a sérülésből származó fájdalmak (azonnal fordulj orvoshoz, megelőzheted azzal ha az edzés és a torna szabályait betartod) az izomláznak az érzése, valamint test szerte érezhető „bejáródós” azaz kezdeti fájdalmak.
Edzés közben és utáni fájdalmak:
„Bejáródós fájdalmak”: Az edzés közbeni kellemetlen olykor fájdalmas érzés csak az eddig lusta és nem használt izmok és ízületek reakciója arra, hogy most egy számukra eddig csaknem ismeretlen mozgást és terhelést kell végrehajtaniuk. De ehhez adaptálódni (alkalmazkodni) fognak és ha már nem lesz semmilyen érzésed edzés után akkor kell tovább lépned erősebb szintre.
Az általunk bemutatott tornákon végzett gyakorlatok helyes végrehajtásával melyet itt találsz az izmokat csak jó irányba tudod majd edzeni. Mint korábban említettük, izomlázad a fent leírtak miatt lehet, de ez nem baj.
Tényleges sérülés fájdalma: Ez viszont határozott és jól felismerhető érzés. Általában egy mozdulathoz is köthető. Ez lehet izomhúzódás, rándulás, esetleg becsípődéses fájdalom. Talán tapasztaltál már ilyet, tudod mennyire megnehezíti az ember életét. Tartsd be a tornánk szabályait és nem lesz benne részed.
Tehát óva intelek attól, hogy megerőltesd magad, én amúgy is annak a híve vagyok, hogy türelemmel és kitartással érhetjük el az igazán tartós eredményeket. Ennek ellenére az izomláz – pláne, ha régen edzettél utoljára – törvényszerű, de jó, ha tudod, hogy van néhány tipp, aminek a segítségével hamarabb túllendülhetsz az amúgy átmeneti fájdalmon. (Ha azonban nincs izomlázad örülj neki, mert minden ember szervezete máshogyan reagál a mozgásra és lehetséges, hogy Te egy olyan szerencsés személy vagy akinek nem szokott izomláza lenni.)
Mai trükkjeim segítségével lerövidítheted az úgynevezett gyógyulási időt, így pedig annak az esélyét is csökkented, hogy feladd. Ugyanis a tapasztalat azt mutatja, hogy azok, akiket napokon át kínoz az izomláz nem állnak neki újra, csakhogy elkerüljék a kínokat.
Gyulladáscsökkentő ételek fogyasztása
Erről most kapásból azt gondolhatnád, hogy csak kacsa, de nekem elhiheted, hogy gyulladáscsökkentő ételek igenis léteznek. Példának okán a gomba is, ami ráadásul nagyon egészséges és finom is, gyakorlatilag bárhogy elkészítve.
Ezenkívül remek gyulladáscsökknető a grapefurit és hiszed vagy sem, de az étcsokoládé és a koffein is. Persze most azt hiszed megőrültem, hogy edzést követően csokoládé fogyasztásra buzdítalak, de nyugi egy-két kockától semmi bajod nem lesz, pláne, ha annak kakaó tartalma 70 százalék feletti, mert akkor még az egészséged érdekében is teszel.
Fehérjében és rostban gazdag élelmiszerek fogyasztása! A fehérje hatására az izmok gyorsan regenerálódnak és fejlődnek, így testmozgás után lerövidül az izomláz, és gyorsabban kezdenek el szemmel láthatóvá válni az eredmények. Tested formálódik ezáltal a finom fehérje forrás segítségével itt!
Edzés után azonnal zuhanyozz le!
Ha teheted, akkor még nyomban a torna helyszínén. Ha otthon tornázol, akkor még könnyebb a dolgod, hisz, ha kész vagy csak pattanj be a tus alá. Hogy miért? Mert így még inkább felpörgetheted az anyagcserédet és persze a véráramlásod is.
Ezzel a trükkel ugyanis sokkal hamarabb távozik majd a testedből a tejsav, ami egyértelműen az izmaid erőltetése végett jön létre. A hideg-meleg váltózuhany a legjobb, ezáltal ugyanis felpezsdíted a véráramlásod. Bár nem a legkellemesebb dolog, de valami valamiért, nem?
A gyógynövények ereje
A levendula segítségével nem csupán a stressz vezetheted le hatékonyan, de az izmaidat is ellazíthatod. Ezenkívül alkalmazhatod a körömvirágot és a gyömbért is, ha pedig ezek nem válnának be, akkor végső soron bevetheted még a cickafarkfüvet is, ami egyértelműen gyulladáscsökkentő hatással bír és elősegíti a gyógyulást. Komplett gyógynövény keveréket ide kattintva találsz!
A masszázs
Ezt igazából túl sem kellene ragozni. A helyzet azonban az, hogy sokan még mindig alábecsülik a masszázs szinte földöntúli erejét. Az átmozgató, izomlazító masszázsok ugyanis képesek lerövidíteni az izomláz idejét, de ez nyilván csak akkor igaz, ha hozzáértő kezek masszíroznak.
Ha azonban profi kezekre bízod magad, akkor szinte biztos lehetsz benne, hogy az izomláz okozta már-már szörnyű fájdalom sokkalta hamarabb elmúlik majd, mint alapesetben. Ha még jobban szeretnétek növelni az izomláz elmúlásának esélyét, akkor érdemes lehet gyógynövényes masszázs olajakat is használnod. Az egyik legjobb választás például az eukaliptusz.
Víz, víz, víz
A folyadékfogyasztás fontosságát egyszerűen nem győzöm hangsúlyozni, ám az izomláz csillapítása során ez még inkább kiemelt jelentőséggel bír. De, hogy ez miért is annyira fontos? Nos, azért, mert a legújabb kutatások azt bizonyítják, hogy az izomlázat nem csak az izmok túlterheltsége, hanem a dehitratáltság is okozza.
Gondoltad volna, hogy egy 30 perces edzés alkalmával a testünk vízháztartásának majdnem 10 százalékát elveszítjük? Bizony, így van! Ha pedig ezt nem pótlod sürgősen, akkor jön az őrjítő izomláz. Megoldás: fogyassz naponta minimum 2,5-3 liter vizet, pláne, ha aktívan sportolsz.
Neked szokott lenni izomlázad?
Üdvözlettel, Katona Zoltán
személyi edző és táplálkozási szakértő