Te tudod, hogy milyen a jó diétás étrend?

A fogyás kérdése örökös dilemma: mit szabad és mit nem, egyáltalán vannak-e szabályok, követendő példák, konkrét mintaétrendek.

Az elmúlt évek során sokszor találkoztam olyan “érdeklődő” Ügyfelekkel, akik gyors és hatékony megoldást kerestek, sőt akadtak olyanok is, akik testmozgás nélkül akartak belevágni a fogyásba, a testsúly-csökkentéssel járó életmódváltásba.

Igen, azt hiszem először is ezt a szót kell, tisztázzuk: az életmódváltás lényege ugyanis éppen az, amit a neve is sejtet. Megreformálni, úgy az étkezésünket, hogy közben semmilyen létfontosságú tápanyagtól ne vonjuk meg a szervezetünket. Átalakítani a napi “passzívabb” életvitelünket, egy aktívabb, mozgékonyabb, energiafelhasználóbb életstílusúvá.

A megszorításokon alapuló csodadiétáknak kikiáltott módszerek ugyanis ideig-óráig még csak-csak működnek, de a helyzet az, hogy a legtöbb “ilyen” jellegű diéta még az előtt megbukik, hogy eredményes lehetett volna. Hiszen ezek a diéták rendre egy kaptafára mennek, méghozzá, hogy megvonjanak tőled valamit, amire a szervezetednek igenis szüksége van.

A szélsőséges trendek ugyanis csak ártanak neked hosszútávon, gyengítik az immunrendszered és megbetegítenek. Hiszen mind fehérjére, mind szénhidrátra, mind pedig zsírokra igenis szükséged van. De, akkor ezek alapján mégis csak joggal merülhet fel benned a kérdés: mégis milyen lehet a jó diétád, étrended? Bár a kérdés kicsit költői, mégis ma erre igyekszem neked választ adni.

Kezdjük az alapoknál

Ami biztos – és ezt már több helyütt elmondtam – fogyni akkor fogysz, ha csökkented a napi bevitt kalória mennyiséget, azaz több energiát égetsz el, mint amennyit felhasználsz. Azonban nem árt tisztában lenni, azzal, hogy mely tápanyagok azok, amik jót tesznek a szervezetednek.

Persze itt merülhet fel az az örökös kérdés, hogy: mit és mennyit? A csodadiéták éppen ezért nem hasznosak, ugyanis rendszerint arra épülnek, hogy valamely számodra nélkülözhetetlen tápanyagot kiiktassák az étrendedből.

Biztos Te is hallottál már az örült szénhidrát megvonásról vagy éppen a szélsőséges fehérje diétákról. Na, most, ezeket sürgősen el kell felejtened, ha – szemmel látható és centikben mérhető – eredményeket szeretnél produkálni.

Akkor mi is a helyzet a tápanyagokkal?

A fogyás egyik alappillére, hogy tudd a létszükséghez kapcsolódó tápanyagokból mit és mennyit vihetsz be a szervezetedbe. Azaz a nagy kérdés, hogy mennyi zsírra, szénhidrátra és fehérjére lesz szükséged egy nap. Ennek kiszámítása nyilván nem hasra csapás szerű.

Most az idő és a hely “rövidsége” miatt a legfontosabb tápanyagról beszélnék a szénhidrátról. A Kortalan Testformáló Programunk ide vonatkozó részéből idéznék:

“Testünk elsősorban a szénhidrátokból nyeri az energiát, mely szervezetünk számára nélkülözhetetlenek. A tested olyan, mint egy folyamatosan üzemelő gépkocsi, ezért üzemanyagra van szüksége. A szénhidrát a te testednek az üzemanyaga, szükséges ahhoz, hogy működjön. A testedben a nap 24 órájában folyamatos a működés, ezzel a szerveid állandóan energiát használnak.

Fontos szerepet töltenek be szervezetünk teljesítőképességében, mivel nagyban befolyásolja testi-lelki állapotunkat. Szénhidrát szinte minden alapanyagban és táplálékban kisebb nagyobb mennyiségben megtalálható. Étkezéseidnek az 50-60% -t kell, hogy MINDIG, azaz minden egyes nap kitegye.”

Mindezt természetesen több dolog is befolyásolja. A szénhidrát fogyasztás erősen függ a testsúlytól, magasságtól, jelenlegi fizikai aktivitástól, felkészültségtől, esetleges betegség(ek)től.

A szénhidrátok mellett kiemelném, hogy a fehérje fogyasztás hatalmas jelentőséggel bír, hiszen egy hosszabb vagy keményebb torna. mozgás után fontos a fehérje utánpótlás, ugyanis ez az, ami segít az izmoknak a regenerálódásban. (Tudod az izomzatod használja fel, égeti el a legtöbb “rajtad” lévő elraktározott energiát)

A mozgás kérdése

Persze tudom, ez nagyon sarkalatos, hiszen az egész napod be van táblázva: dolgozol, háztartást vezetsz, viszed-hozod a gyerekeket, különórák, akár unokák, egyéb teendők és a dolgaid listája már-már kilométer hosszúságú. Egy ilyen napba még a mozgást is beiktatni, belátom nehéz, de hidd el nem lehetetlen.

Hiszen, hogy is szól a mondás:

„Mindenkinek arra van ideje, amire szán.”

Ahhoz, hogy megreformálhasd az életed a nagy adag elszántság és kitartás mellett elengedhetetlenül fontos a napi mozgás. Persze első körben nem javaslom, hogy valami kőkemény spártai edzésen vegyél részt vagy azonnal járd végig az Al Caminot, de heti 2-3 alkalommal 30-40 perc mozgást neked is be kell tudnod iktatnod az életedbe.

Persze, tudom, most jöhet a kifogás, hogy nem jutsz le a terembe… nekünk erre is van megoldásunk, hiszen az iTorna rendszerünkkel, akár az otthonod kényelméből végezheted úgy a gyakorlatokat, hogy közben társaságban vagy, de mégsem kell a mások szúrós tekintetétől rettegned.

Az iTorna videók ráadásul visszanézhetők, így az sem lehet kifogás, hogy az e-mail érkezésnek pillanatában nem voltál internet közelben. Én tudom, hogy minden kezdet nehéz, de hidd el, hosszútávon piszkosul megéri, ugyanis mind az egészséged, mind pedig a csinos külsőd hálára ad majd okot.

Tetszett a mai cikk?

Tarts velem legközelebb is!

Katona Zoltán
Életmód Tanácsadó

Kérlek Gyere és csatlakozz a ZSH Közösségéhez és kövess minket. Légy naprakész az Egészséges Testi – Lelki – Mentális megoldásokkal az ideális tested, a karcsúbb életed jegyében.

ZSH Közösség Követése és Like a facebook-on itt!

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (197 szavazat, átlag: 4,65 az 5-ből)
Loading...
Subscribe
Visszajelzés
guest
0 Hozzászólások
Inline Feedbacks
View all comments