Mi lehet annak az oka, ha fogyásod megreked?

Gyakorlatilag már minden módszert kipróbáltál, de a kilók még mindig nem akarnak lefelé moccanni rajtad? A fogyásról, diétáról és magáról a teljes életmódváltásról azt hiszem már több ízben beszéltem!

Nagyon sok tényezőt kiemeltem és sokszor említettem már, hogy az étkezés megreformálása mellett mennyire fontos a rendszeres mozgás is.

Lehetséges, hogy ezek miatt nem tudsz fogyni!

Ma olyan fogyást gátló tényezőket mutatok be Neked, amikre talán nem is gondoltál, hogy léteznek. Mindezek ellenére mégis teljesen hétköznapi és gyakori problémák, olyanok, amik nagyban hozzájárulhatnak az eredményes testsúlycsökkentésedhez.

A nem megfelelő tápanyagarányok

Bár erről azért már beszéltünk, de nem árt megerősíteni a korábban hallottakat. Szóval, mit is tudunk a tápanyagokról és azok arányairól? A tápanyagok az ételeink, élelmiszereink kvázi alkotóelemei, amiket a szervezet az anyagcsere folyamatok lebonyolítása során felhasznál.

Gyakorlatilag a tápanyagok képzik a testünk üzemanyagát, így abszolút nem mindegy, hogy miből mennyit „tankolunk” bele. Itt igazán érvényesül a mondás, hogy „Az vagy, amit megeszel.”, éppen ezért hosszútávon nagyon fontos, hogy odafigyelj a bevitt tápanyagok mennyiségére illetve minőségére, eredmény ugyanis csak így produkálható.

Mindezt azért is mondom mert a tested kizárólag azokból a tápanyagokból képes építkezni, amiket adsz neki, így fontos, hogy jó tápanyagokkal lásd el. De mik is lehetnek ezek a tápanyagok?

Ezt biztosan Te is tudod, hiszen ezek a fehérjék, a zsírok és a szénhidrátok. Ahogy azt egy korábbi írásomban már kifejtettem, rendre jelennek meg divatosabbnál divatosabb diétás módszerek, amelyek valamelyik létfontosságú tápanyag kizárásával ígérnek eredményes fogyást, azonban tudnod kell, hogy mindez csak humbuk.

Ha valamelyik létfontosságú tápanyag csoportot – akár a zsírt, akár a fehérjét, akár a szénhidrátot – teljesen kizárod, vagy valamelyikből mértéktelenül fogyasztasz, hosszútávon csak ártasz testednek. Néhány évvel ezelőtt még a zsírokat kiáltották ki első számú közellenségnek.

Nemrégiben pedig a szénhidrátmentes diéta volt a nyerő, míg mások azt tekintették hitvallásuknak, hogy fehérjét fehérjével ettek. Nos, a valóság azonban az, hogy mindháromra szükséged van: nem lehet egyik a másik nélkül, nem vonhatod meg, nem adagolhatod túl, csupán a megfelelő arányokat érdemes kialakítanod, így ugyanis beindíthatod az anyagcserédet, ami végső soron fogyást fog eredményezni.

De mire is gondolok pontosan?

Most nyilván felmerült benned a kérdés – hozzáteszem teljes joggal – hogy, akkor miből mekkora arányokat is fogyassz. Mivel egyénenként mindenki más és más, illetve eltérőek lehetnek a táplálkozási típusok, ezért fehérjében, zsírban és szénhidrátban gazdag élelmiszerekből is eltérő mennyiségben javasolt fogyasztani.

Sokaknál éppen ezért nem indul be a fogyás, mert rossz arányok alapján étkeznek, ez pedig kedvezőtlenül hat az anyagcsere folyamatokra, így a plusz kilók sem indulnak meg lefelé. De hogy miként tudod felmérni a helyes arányokat?

Az egyik lényeges pontja, hogy folyamatosan figyeld és monitorozd a tested jelzéseit. Ugyanis a tested mindig jelez, ha valami éppen jó vagy nem jó neki, maximum ezeket a jeleket eddig figyelmen kívül hagytad.

Tényleg szükséges ez az odafigyelés a fogyáshoz?

Igen, minden tekintetben. Ugyanis a fogyás a megfelelő tápanyagarányok figyelembe vétele nélkül nem fog beindulni! Szépíthetném ezt a dolgot, de a helyzet az, hogy kizárólag így és persze a megfelelő étkezés mellé beiktatott rendszeres sporttal tudsz majd megszabadulni a plusz kilóktól.

Most tedd fel magadnak a kérdést: megéri? A válasz egyértelmű, de fontos, hogy a döntésed tudatos legyen.

A tápanyag arányok mellett a kalória is fontos

A tápanyagok megfelelő párosítása mellett nagyon fontos, hogy a napi energia beviteled is optimális legyen. A nagyon kevés kalória bevitel, ugyanis a szervezet számára káros. Lehetséges, hogy először fogyni fogsz tőle, de hosszútávon súlyos károkat okozhatsz vele az anyagcserédben.

A koplalással ugyanis a szervezet vízveszteséggel, majd pedig az izomfehérjék lebontásával reagál, a zsírpárnák csökkentése helyett. Éppen ezért az egészséges étrend hosszútávon a sikeres és eredményes fogyás egyik alappillére.

A túl gyorsan vagy drasztikusan megkezdett fogyókúrák ráadásul egyáltalán nem veszélytelenek, ahogy fentebb is említettem az egyoldalú diéták hatására a szervezet sokkot kap, és végezetül elkezd raktározni, így fogyás helyett valószínűleg újabb plusz kilókat köszönthetsz majd.

Az ásványi anyagok és a vitaminok hiánya

A fogyás során rendkívül fontos, hogy pótold szervezeted ásványi anyag és vitamin raktárát, erről azonban sokan megfeledkeznek. Azonban ezek az anyagok nagyban hozzájárulnak az emésztés illetve az anyagcsere megfelelő működéséhez.

Ha ezekben a szervezeted hiányt szenved, akkor a lassabb ütemű anyagcsere működéséhez vezethet. Szeretnéd tudni, hogy a fogyáshoz, mely ásványi anyagok a legfontosabbak? Mutatom!

  • kalcium
  • magnézium
  • jód
  • króm
  • cink

Ezek pedig a kiemelkedően fontos vitaminok

  • B-vitaminok
  • C-vitamin
  • D-vitamin

Köszönöm hogy ma is velem tartottál és végigolvastad írásomat! Kérlek, tarts velem legközelebb is, ugyanis időről időre hasznos és a gyakorlatban is jól alkalmazható tanácsokkal látlak el.

Katona Zoltán
Életmód Tanácsadó

Kérlek Gyere és csatlakozz a ZSH Közösségéhez és kövess minket. Légy naprakész az Egészséges Testi – Lelki – Mentális megoldásokkal az ideális tested, a karcsúbb életed jegyében.

ZSH Közösség Követése és Like a facebook-on itt!

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (166 szavazat, átlag: 4,75 az 5-ből)
Loading...
Subscribe
Visszajelzés
guest
0 Hozzászólások
Inline Feedbacks
View all comments