Meglepő dolog áll ennek a hátterében

Túlsúly vagy csak puffadás? Esetleg mindkettő?

A puffadás kellemetlen tüneteit már egészen biztosan Te is érezted. Ma olyan – meglepő – tényeket gyűjtöttem neked össze, amelyek egyértelműen a puffadás okai közé sorolhatók, ám jó eséllyel nem jutott az eszedbe. Így azonban, hogy ismered és tudod, hogy milyen tényezők állnak a háttérben, tenni is tudsz majd ellene.

Kutyafuttában eszel

Szinte soha nem étkezel ugyanazokban az időpontokban, sőt az is előfordul, hogy kihagysz egy-egy főétkezést? Ebben az esetben sajnos jó eséllyel előfordulhat, hogy puffadni fogsz. A rendszertelen étkezés ugyanis a puffadás egyik meghatározó oka lehet, éppen ezért fontos – pláne, ha karcsúbb élethez szükséges kultúrát akarsz kialakítani – hogy előre tervezz és szánj időt az evésekre.

Ülj le és az evéssel töltött 15-20 percet töltsd nyugalomban: ilyenkor se telefon, se laptop, se semmilyen kütyü. Az evés legyen egyfajta rituálé, melynek során finom és tápláló ételekkel leped meg a szervezed (hidd el, meg fogja köszönni). Ha kiegyensúlyozottan étkezel, akkor pedig nem borul majd fel az emésztésed és a puffadást is elkerülheted.

Tápanyag felszívódási zavar

Itt egész pontosan a glutén vagy laktóz intoleranciára gondolok, éppen ezért fontos, hogy ha sokat puffadsz, kérj szakszerű tanácsot. Néhány orvosi vizsgálattal ugyanis hamar kimutatható, hogy túlérzékeny vagy-e egy-egy ételre vagy ételcsoportra.

Ha kiderül, hogy valamilyen ételérzékenységed van, fontos, hogy ehhez igazítva – dietetikus segítségével – állítsd össze az étrended, ami legyen egészséges és változatos is egyben és persze kerülje azokat az élelmiszereket, amelyek a puffadásodat okozhatják.

Mozgásszegény életmód

Ugye ez most nagyon furcsán hangzik? Pedig igaz, ugyanis ha nem mozogsz eleget, lelassul az anyagcseréd, felborul az emésztésed ez pedig egyértelműen puffadáshoz vezethet. A tornát, sportot, mozgást, aktív életviteli kultúrát éppen ezért iktasd be a mindennapjaidba.

Ha például ülő munkát végzel, akkor meg pláne. Állj fel óránkét 5-10 percre és mozgasd át magad alaposan: tornázz egy picit vagy menj el sétálni.

Sérült bélflóra

Ez általában antibiotikumos kezelés során jelentkező probléma, éppen ezért azt javasoljuk, hogy bármilyen antibiotikum mellé kérjetek probiotikumokat is. Illetve ilyenkor bátran fogyassz probiotikum alapú élelmiszereket is, úgy, mint a kefir a natúr vagy éppen a savanyú káposzta.

Egy kis stressz

Bizony igen, a stressz érinti az emésztést és nagyon gyakran vált ki puffadást. Igyekezz stresszmentesebben élni, bár tudom, hogy ezt mondani nagyon könnyű. De fontos, hogy szervezz magadnak olyan programokat a munka mellett, melyek a szórakozásodat szolgálják, így a saját érdekedben, helyén tudod kezelni vagy teljesen le is tudod gyűrni a stresszes napokat. Hiszen gondolj csak bele: mi fontosabb lehet az egészségnél?

Válaszodat várom a hozzászólások között!

Katona Zoltán
Életmód Tanácsadó

Kérlek Gyere és csatlakozz a ZSH Közösségéhez és kövess minket. Légy naprakész az Egészséges Testi – Lelki – Mentális megoldásokkal az ideális tested, a karcsúbb életed jegyében.

ZSH Közösség Követése és Like a facebook-on itt!

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (156 szavazat, átlag: 4,78 az 5-ből)
Loading...
Subscribe
Visszajelzés
guest
0 Hozzászólások
Inline Feedbacks
View all comments