Így tudod gyümölccsel csökkenteni a testsúlyodat

A gyümölcsfogyasztás fontosságáról már egészen biztosan beszéltem neked. Ám mélyebben valószínűleg nem mentünk bele még a témába.

Pedig a helyzet az, hogy a gyümölcsfogyasztásról, különösen a gyümölcs és testsúlycsökkentés kapcsolatáról, összefüggéseiről érdemes akár hosszabban is beszélni. Manapság mindenfélét olvashatunk arról, hogy vajon a gyümölcsök fogyasztása tényleg javasolt-e abban az esetben, ha meg akarsz válni a plusz kilóidtól?!

Gyakorlatilag folyamatosan kapom az ilyen és ehhez hasonló kérdéseket, hogy melyek azok a gyümölcsök, amik gond nélkül beilleszthetők a diétás étrendbe és melyek azok, amiket inkább jobb kerülni. Számos népszerű diéta hitvallásának tekinti az ún. Gyümölcsnapot, míg megint mások kvázi közellenségnek titulálják.

Ma végre elárulom az igazságot a gyümölcsökről, sőt a népszerű gyümölcsök kalória és szénhidráttartalmát is megmutatom. Kíváncsivá tettelek? Akkor gyere, olvass tovább!

Javalltak-e a gyümölcsök, avagy sem?

Amit a gyümölcsökről elsősorban tudni érdemes, sőt tudni kell, hogy vitamin, rost és antioxidáns tartalmuk is rendkívül magas, éppen ezért egészségmegőrző szerepük megkérdőjelezhetetlen. De akkor joggal merülhet fel benned a kérdés: mégis mi az oka, amiért mégis bizonytalanná válunk a fogyókúra kapcsán a gyümölcsöket illetően?

Nos, erre a válasz igazából nagyon banális: magas vitamin, rost és antioxidáns tartalmából adódóan tápanyagtartalmuk nem túl kielégítő, ugyanis nagyrészt elég magas szénhidrát tartalommal bírnak, mindeközben pedig zsír és fehérje szintjük elenyésző.

A gyümölcsben található szénhidrát pedig közismertebb nevén a fruktóz, azaz a gyümölcscukor. Bár ennek alapvetően a glikémiás indexe nem magas, mégis akadnak olyan közkedvelt gyümölcsök, melyeké igencsak az egekbe szökik.

Többek között magas GI*-vel rendelkezik a sokak által igencsak kedvelt és szeretett dinnye, amely ebből adódóan nem jelent hosszútávon stabil és tartós energiaforrást.

*A glikémiás index (rövidítve: GI) az egyes élelmiszerek 1000 kJ-nyi mennyiségének vércukoremelő
képessége a szőlőcukorhoz (néha a fehér kenyérhez) képest, százalékban. (Vércukorszinten a
vér szőlőcukortartalmát értjük, bár más cukor, elsősorban gyümölcscukor is található benne.)

De, akkor most szabad vagy nem szabad?

Igen, igen tudom, hogy végső soron erre szeretnél választ kapni, de szerettem volna első körben felvázolni neked a helyzetet. Szerettem volna, ha látod, hogy a gyümölcsfogyasztás fontos, de ezzel a kis elrettentéssel azt is szerettem volna érzékeltetni, hogy mint minden más étel és tápanyagforrás esetében, a gyümölcsök kapcsán is nagyon fontos a mértékletesség.

És itt jön a lényeg: a gyümölcsöket a táplálkozási tanácsadók – mint ahogyan én is – csak mérsékelt mértékű fogyasztásra javasolják. De gondolj csak bele: ez teljesen érhető is, hiszen úgy ahogy egyéb más szénhidrátból, zsírból és fehérjéből sem eszed degeszre magad, úgy a gyümölcsöket is mértékkel érdemes kezelni. De mit is jelent ez a gyakorlatban? Ha szeretnéd tudni, hogy a

Különböző gyümölcsök 100 grammonként mennyi kalóriát tartalmaznak, akkor itt egy rövid lista:

  • banán: 105 kcal, 24 g szénhidrát
  • alma: 30 kcal, 7 g szénhidrát
  • szőlő: 75 kcal, 18 g szénhidrát
  • szilva: 60 kcal, 13 g szénhidrát
  • málna: 30 kcal, 6 g szénhidrát

De akkor most mikor nem szabad gyümölcsöt enni?

Azt most már tudod, hogy miért jó és miért kevésbé jó a gyümölcsfogyasztás, de akkor már csak az a kérdés, hogy mikor nem szabad egyáltalán gyümölcsöt enni. Nem ajánlott vacsorára fogyasztani, ugyanis a szervezted a bevitt energiát már nem dolgozza fel, így az zsírpárnák formájában lerakódik majd.

Fontos, hogy ne válassz gyümölcsöket étkezések után desszertként sem, mivel akkor lassítani fogja a főétkezések során elfogyasztott ételek emésztését, így akár emésztési problémák, puffadás léphet fel.

Érdekesnek találtad a tartalmat? Szeretnél továbbra is ehhez hasonló hasznos leveleket kapni? Akkor tarts velem legközelebb is!

Katona Zoltán
Életmód Tanácsadó

Kérlek Gyere és csatlakozz a ZSH Közösségéhez és kövess minket. Légy naprakész az Egészséges Testi – Lelki – Mentális megoldásokkal az ideális tested, a karcsúbb életed jegyében.

ZSH Közösség Követése és Like a facebook-on itt!

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (275 szavazat, átlag: 4,73 az 5-ből)
Loading...
Subscribe
Visszajelzés
guest
0 Hozzászólások
Inline Feedbacks
View all comments