Így tartsd fenn hosszú távon a diétád!

A diétákról és azok mibenlétéről már rengeteget írtunk, beszéltünk, cikkeztünk, de úgy gondolom, hogy ez igenis egy olyan téma, ami kimeríthetetlen.

Időről-időre fontosnak tartom kiemelni, hogy a lemondásokkal teli, megterhelő és hosszú távon abszolút tarthatatlan diéták helyett, sokkalta érdemesebb volna egy olyan táplálkozási szokást kialakítani, amivel könnyedén és élvezetesen érhetjük el a kívánt testsúlyt.

Persze sokan azt gondolják, hogy az optimális testsúlyt kizárólag a csoda diéták segítségével érhetik el, ez azonban egyáltalán nem így van. Persze ilyenkor rendre előkerül a motiváció kérdése is, ami valljuk be a sikeres diéta egyik alappillére.

Mai írásomban azt fogom neked megmutatni, hogy miként tartható fenn hosszútávon a diéta és hogy hogyan tudsz gyakorlatilag végig motivált maradni. Kíváncsivá tettelek? Akkor olvass tovább!

Lássuk az alapokat!

Először is tudnod kell: nem fog sikerülni a diétád, ha nem az agyadban kezded el! Ha csak átmenetinek tartod a fáradozásaidat, akkor nem fog működni, ugyanis ahhoz, hogy eredményeket tudj felmutatni nagyon fontos, hogy hosszútávra kötelezd el magad.

Vagyis ahhoz, hogy a diétád sikeres legyen, bizony életmódot kell váltanod. Nyilván nem azt mondom, hogy innentől kezdve soha többé nem ehetsz meg egyetlen gombóc fagylaltot sem, de egy betartható és hosszútávon is fenntartható diétáról gyakorlatilag egész életed során nem térhetsz majd le.

Persze arra fel kell készülnöd, hogy az elején éhes leszel. Ez teljesen természetes, ugyanis egy magasabb kalóriás étrendről váltottál kisebbre. Még akkor is, ha naponta ötször étkezel, és megfelelő tápanyagokkal látod el a szervezeted, akkor is érezhető lesz a kezdeti időkben az 3-4-500 kalória mínusz. Ez normális, ezzel meg kell küzdened.

Az anyagiak kérdése

Tanácsadásom során többször tapasztaltam, hogy az egyik alapvető hátráltató tényező nem más, mint az anyagiak kérdése. Sok édesanya, nagymama azt mondja, hogy a drága táplálékkiegészítők helyett inkább a családjára költ, vagy edzőterem helyett inkább a gyereket viszi moziba.

Persze, így is lehet, de ettől nem fogsz lefogyni. Ez tény. Ha azonban átprogramozod az agyad, rá fogsz jönni, hogy ez egyáltalán nem önzés, ugyanis egy kiegyensúlyozott és pozitív kisugárzással bíró édesanya, akár dupla olyan jól teljesít a családjával kapcsolatban.

Vagyis, ha te depressziós vagy a súlyod végett, akkor elképzelhető, hogy sokkal kevesebb minőségi időt tudsz együtt tölteni a családoddal.

TEHÁT ELSŐDLEGESEN A TUDATODDAL KELL
MEGKÜZDENED ÉS NEM A TESTEDDEL!

De akkor hogyan kell helyesen és egészségesen “fogyókúrázni”?

Azt már megtanulhattad a cikkek során, hogy diéta és diéta között bizony hatalmas különbségek lehetnek. Ha például csak 90 napban gondolkodsz, akkor jó eséllyel vissza fogsz hízni.

Éppen ezért nagyon fontos, hogy olyan életmódot válassz, amit aztán majd egy egész életen át tudsz tartani. Vagyis a diéta valójában nem is diéta, hanem egy tudatos táplálkozás, ami mellett egy egészségesebb, tartalmasabb és energiával telibb élet reményében teszed le a voksod.

Szeretnéd tudni, hogy hogyan fogyj le?

Erről már megszámolni se tudom hány cikk íródott, konkrét receptötleteket is adtunk, azonban, ha most szeretnél belevágni a diétádba, akkor az alábbi három pont legyen az első három lépésed, amivel megalapozod kvázi az elkövetkezendő életed:

  1. Fontos, hogy megszokd a magasabb mennyiségű fehérjefogyasztást.
  2. A több fehérje miatt kevésbé leszel éhes, így ebből adódóan egész biztos, hogy sokkal kevesebb szénhidrátot fogsz majd fogyasztani.
  3. Fogyassz rengeteg zöldséget: karalábé, répa és a többi. Fontos, hogy a ne a péksütikből próbáld fedezni a szénhidrát szükségleted, ugyanis azoknak nagyon magas a glikémiás indexük, így jó eséllyel 1-2 órán belül újra éhes leszel rájuk.

Miért legyen magasabb a fehérjefogyasztás és mi köze ennek a diétához?

Fontos tudnod, hogy a tested száraz tömegének a fele fehérjékből áll. Ha ezeket a fehérjéket folyamatosan visszapótlod az étkezések alkalmával és emellett rendszeresen végzel valamilyen sporttevékenységet is, akkor azzal egyenesen arányosan nőni fog a teljesítőképességed és a szellemi koncentráció képességed is.

Hidd el a tested meg fogja hálálni, ha értékes tápanyagokkal leped meg. Vagyis általánosságban elmondható, hogy alapvetően jól megtervezett és kivitelezett étrend mindig biztosítani fogja számodra a szükséges energiát illetve tápanyagot, mindezt az optimális testsúly megtartása mellett.

Mit válassz a boltok polcairól?

  • A gabonafélék, pékáruk közül inkább a rostdús, teljes kiőrlésű és korpás változatokat részesítsd előnyben. Kerüld a péksütiket, főleg, ha ízesítettek vagy töltöttek. Használj helyettük inkább alternatív gabonaféléket, úgy, mint köles, hajdina vagy a bulgur.
  • Lépj ki a komfortzónádból! Tanulj meg palacsintát készíteni teljes kiőrlésű lisztből, ismerkedj meg például a zabliszttel vagy a lenmagliszttel, hiszen a lehetőségek tárháza végtelen, ami pedig még ennél is fontosabb ízek tekintetében is fontos a változatosság.
  • Tej és tejtermékek közül próbáld a natúr változatot leemelni a polcokról. A light termékekkel azonban óvatosan bánj ugyanis sok esetben átverés az egész. Nézd meg alaposan a tápértékét, hidd, el csodálkozni fogsz.

Persze ez csak egy kis része annak, amit tehetsz, és igen jól látod, hogy így egy kicsit tovább fog tartani majd a bevásárlás, de ha az életmódra tanulási folyamatként tekintesz, akkor ez nem lesz teher a számodra, sőt folyamatosan csak motiválni fog, hogy minél változatosabb ételeket készíts magadnak.

Tudnod kell, hogy befektetett energia nélkül nincs eredmény sem! Bele fog telni egy-két hétbe mire megszokod az újat, de aztán már majd automatikusan tudni fogod, hogy mit keress a boltokban és mit is válassz. Hidd el, hosszú távon nagyon is megéri.

Tetszett az írás? Szeretnél még ehhez hasonló hasznos tartalmat kapni? Akkor tarts velem legközelebb is!

Katona Zoltán
Életmód Tanácsadó

Kérlek Gyere és csatlakozz a ZSH Közösségéhez és kövess minket. Légy naprakész az Egészséges Testi – Lelki – Mentális megoldásokkal az ideális tested, a karcsúbb életed jegyében.

ZSH Közösség Követése és Like a facebook-on itt!

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (129 szavazat, átlag: 4,71 az 5-ből)
Loading...
Subscribe
Visszajelzés
guest
2 Hozzászólások
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments