3+1 hasznos tipp a fogyókúrás nehézségek leküzdésére

A hízással foglalkozó kutatások szerint hogy MIKOR eszel ugyanolyan fontos az egészséged szempontjából, mint az hogy MIT eszel.

Előző cikkemben megosztottam azt az alap étrendet, mely segítségedre lehet a fogyásod során!

Ha követed a napi 5 x étkezést, mely során az utolsó étkezésedet 19 órára az első étkezésed pedig 7 órára időzíted, máris egy 12:12 “alap” böjtöt hajtasz végre. Az “alap” böjtölés során az emésztőrendszerünket pihentetjük, valamint a napközbe bevitt és fel nem dolgozott táplálék megfelelő feldolgozására adunk lehetőséget. Mindezt szükség esetén tovább finomíthatjuk, hogy az anyagcserénket felgyorsítsuk. Most rendhagyó módon a +1 dolgokkal kezdem mai cikkemet, mert újra hódítanak a különböző böjtök!
 

+1.) Indítsd újra az anyagcserédet időszakos böjtöléssel

Az időszakos böjtölés olyan az anyagcserénknek, mint amikor újraindítjuk a mobiltelefonunkat, vagy a számítógépünket, mert már nagyon lassan futnak rajta a programok és állandóan lefagy!

Kutatások során azt figyelték meg állatoknál és embereknél is, hogy a böjt jó hatással van a diabéteszre, szív-és érrendszeri betegségekre és neurológiai rendellenességekre.

Ha úgy döntesz, hogy kipróbálod, nagyon sokféle böjt közül tudsz választani. Nézzük a két legnépszerűbbet:

16:9 módszer: a nap folyamán 9 órán keresztül ehetsz, majd 16 órán keresztül nem. Legtöbben kihagyják a reggelit, és 12 és 21 óra között esznek.

5:2 módszer: a hét nem két egymást követő napján böjtölsz, vagy szigorúan bekorlátozod, hogy mit eszel, a többi 5 napon a szokásos módon étkezel.

Nagyon fontos, hogy mit eszel a böjtölés alatt. Egyél rostban gazdag ételeket, megfelelő mennyiségű fehérjét, mert ezek segítenek, ha rád tör az éhség a böjt időszak alatt.

Szeretném leszögezni, hogy abban az esetben ha az “alap” böjtöléshez képest (amikor is 12 órán keresztül egyenletesen eszel) az időszakos böjtölésed során (amikor is csupán csak 9 órán keresztül eszel) több kalória egységnyi ételt fogyasztasz el, akkor nem fogod elérni a kívánt célt.

Most, hogy megvizsgáltuk, hogy indíthatod újra az anyagcserédet természetes módon, nézzük meg a megfelelő természetes hozzáállást az egészséges testsúly kontrollhoz!

1.) Stresszelj kevesebbet

Ha stresszes időszakaidban a kajához fordulsz megnyugvásként, rettentően nehéz lesz lefogyni, sőt inkább hízni fogsz. Kutatások szerint azok az emberek, akik ki vannak téve különböző stresszhelyzeteknek mint pl. munkahely, párkapcsolat, vagy anyagi nehézségek sokkal hajlamosabbak az érzelmi evésre.

Fel kell számolnod az érzelmi evést okozó benned lévő feszültséget. Néhány módja ennek a vezetett meditáció, a tudatos légzés, a jóga, a minőségi alvás vagy egy kiadós séta.

Az érzelmi evésnél van egy még veszélyesebb, a zabálás. A zabálás egy táplálkozási rendellenesség, ami speciális kezelést igényel. Ezt nagyon fontos felismerni, és lépéseket tenni a megszüntetése érdekében.
 

2.) Tartsd meg a súlyod

Ami még a fogyásnál is sok esetben nagyobb kihívást jelent, az nem más mit, hogy hosszú távon megtartsd az új formádat. A bombabiztos módja annak, hogy megtartsd a súlyod az, hogy már az elhatározásodat követően egy olyan étrendet alakíts ki, ami hosszú távon fenntartható, követhető. Így fokozatosan fogysz le. Ha túl gyorsan túl sok kilótól szabadulsz meg, a tested azt azzal torolja meg, hogy emeli egy bizonyos hormonszintjét, ami az éhséget jelzi. Nagyon sok testben és agyban lejátszódó folyamat van, ami megnehezíti a súlyod megtartását.

Ideális esetben hetente a testsúlyod 0,5-1 %-ától szabadulj meg. Ha pl. 80 kg-ról szeretnél 60 kg-ra lefogyni, azt 25-50 hét alatt érd el.

Kerüld az olyan hóbortokat, mint a fordított diéta, amiről azt állítják, hogy fokozza az anyagcserét és nem hízol, ha több kalóriát viszel be. Az anyagcsere fontos a fogyás szempontjából, de nem lehet olyan könnyen befolyásolni, mint ahogy azt néhányan állítják.
 

3.) Fogyókúrás buktatók

Olyan testsúlycsökkentő módszert válassz, ami hosszú távon működik. Nem ajánlom az olyan trendi szigorú diétákat, amiknél bizonyos ételeket pl. szénhidrátokat nem fogyaszthatsz, mert az hosszú távon nem kivitelezhető.
Az egészséges zsírok, szénhidrátok és fehérjék egyensúlyára fókuszálj, iktasd ki a feldolgozott ételeket, és alakíts ki egy olyan saját egyéniségedre és ízlésvilágodra szabott étrendet, amit élvezettel tudsz követni.
 

Neked mik a “fogyokúrás” buktatóid?

Üdvözlettel, Katona Zoltán
Életmód Tanácsadó

Értékeld te is a bejegyzést

1 csillag2 csillag3 csillag4 csillag5 csillag (44 szavazat, átlag: 4,45 az 5-ből)
Loading...
Subscribe
Visszajelzés
guest
3 Hozzászólások
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments